תצפית הר ארבל

הודעת שגיאה

  • Notice: Undefined variable: section_title ב-maslulari_tuor_site_node_view() (שורה 54 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/maslulari/features/maslulari_tuor_site/maslulari_tuor_site.module).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • הר ארבל
  • הר ארבל

תצפית הר ארבל

ארבל הוא מצוק הנמצא בצפון ישראל במזרח הגליל התחתון .ההר מתנשא לגובה 181 מטרים מעל פני הים, כ-390 מטרים מעל הכנרת. בואו לגלות את תהליך היווצרותו של מצוק הארבל והכנרת שלמרגלותיו.
שעות פתיחה: 
שעון קיץ: בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00. בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00 שעון חורף: בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00. בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00 בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00
טלפון: 
046732904

הביטו ממש מתחתיכם. רואים עמק? עמק גדול היורד מצפון לדרום ומלא במים שהם למעשה הכנרת. נוף דרמטי ויפיפה זה התחיל להיווצר בתהליך איטי מאוד כבר לפני כ-25,000 שנים! מה שאתם רואים מתחתיכם הוא (ולא אחר) השבר הסורי אפריקאי! יש לכם הזדמנות בלעדית לצפות במופע חי, מתחת לרגליכם ממש! זה עתה נעים שני לוחות טקטוניים- הלוח האפריקאי (עליו אתם עומדים) והלוח הערבי (בצד השני של הכנרת- רמת הגולן וסוריה). אורכו של הבקע כ6,000 ק"מ ורוחבו בין 7 ל20 ק"מ והוא החל להיווצר בתהליך של תנועת התרחקות של לוחות היבשות אסיה ואפריקה זו מזו, שנמשך עד היום. דמינו שבעבר המצוק שאנו עומדים עליו כעת היה כרצף אחד עם רמת הגולן שמולנו. עדות לכך היא שכבת בזלת המכסה את הגולן וחלקים מהגליל המזרחי.

ומה בדבר הכינרת? כיצד אגם יפה וגדול זה נוצר?

לאורך קו השבירה של הבקע הסורי אפריקאי, נוצר במשך מיליוני השנים האחרונות עמק צר וארוך ובו שקעים עמוקים, כגוון מפרץ אילת, ים-המלח והכנרת. שקעים אלה מלאים היום מים, ובתקופות קדומות נקוו מים אף בחלקים גדולים אחרים של הבקע. אגם גדול כזה החל להיווצר בבקע ים-המלח לפני כ-60,000 שנים כתוצאה מחדירת מי הים התיכון דרך עמק יזרעאל בשילוב עם מי תהום או מי נחלים שהיו "כלואים" עד אז בתוך המבנה הקודם. האגם התעמק והתפשט ואף הצטמצם לסירוגין פעמים אחדות. בהתאם לעליה וירידה של הקרקע. האגם יבש ברובו - ים-המלח והכנרת הם שרידיו. אורכו היה כ-230 ק"מ, רוחבו כ-15 ק"מ, עומקו המרבי היה כ-500 מ', העומק הממוצע כ-150 מ' וגובהו היה 30 מטרים מעל מפלס הכינרת!.. מקורות המים שלו היו בעיקר בצפון וריכוז המלחים במימיו היה כה גבוה עד כי האדם הקדמון לא יכול היה להשתמש במי האגם למחייתו. שינויים אקלימיים הביאו לעלייה בטמפרטורה ולאידוי מוגבר של המים. כתוצאה מאובדן המים התכווצה ימת הלשון. את האגם המתואר לעיל נוהגים לכנות בשם "אגם-הלשון".
מאת: 
יונת
I visited here
0
Like it
0

תגובות