תל בית שמש

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • מאגר המים תל בית שמש
  • כניסה כניסה לבור המים תל בית שמשלבור המים תל בית שמש
  • נחל שורק למרגלות תל בית שמש
  • העיר המודרנית ותל בית שמשהעיר המודרנית ותל בית שמש
  • תצפית תל בית שמש

תל בית שמש

הנכם נמצאים בתל בית שמש מערבית למיקום העיר בית שמש היום. התל נמצא באזור עמק נחל שורק שבליבו עובר הגבול הטבעי וההיסטורי בין ישראל לפלשתים.- גבול שהיווה גורם למלחמות ובעיות פוליטיות רבות. החפירות הארכיאולוגיות באזור החלו לפני כמאה שנה, במהלך שנים אילו עבדו בתל כ 4 משלחות חפירות שונות ונמצאו ממצאים בעיקר מתקופת (הברזל) בית ראשון. בחפירות נמצאו חומה, שער תאים, בור מים, ארמון ובו תכשיטי זהב ובית בד. רוב הממצאים שנמצאו הם עד סוף המאה ה-8, אז עלה עליהם מלך אשור והחריב את כל היישוב היהודי כחלק ממסעותיו לכיוון ירושלים.

תצפית מתל בית שמש

אתם עומדים על תל בית שמש השוכן באזור שפלת יהודה. מצפונכם על צלע ההר שוכן הקיבוץ צרעה מעליו משתרע תל צרעה (בו ניצן למצוא את קבר שמשון). בין תל בית שמש לצרעה משתרע עמק צרעה בו עוברים פסי הרכבת (מתל אביב לירושלים דרך בית שמש) ובין עצי האקליפטוס זורם נחל שורק שממשיך לכיוון מישור החוף (מערב לנו) ובדרך ניתן לראות שהוא עובר בבריכות המכון לטהור שפכים של העיר בית שמש. ממזרח לתל צרעה נמצא אזור התעשיה "הר טוב" וממזרח לו המושב נוחם. כשנסתכל לכיוון דרום נראה מתחתינו את המושב ישעי ומעליו בין ההרים מציץ חלקי האזור התעשיה הר טוב דרום. מאחורינו עובר כביש 38 משער הגיא לבית גוברין ואחריו ניתן לראות את העיר בית שמש. החלק הצפוני יותר (מצד שמאל) הם שכונות בית שמש הישנה והשכונה בכיוון הדרומי (מימין לנו) שכונת גבעת שרת. וכרגע סיימנו לסקור את האזור בו התחלנו בתל בית שמש (בית שמש העתיקה) וסיימנו בצפיה בבית שמש של היום.

מפעל המים

צפונית מערבית לתל בית שמש נימצא ב 1993 בור המים (ניתן להגיע אליו על ידי הליכה של כ 50 מטר בשביל העפר ההולך ממקום החניה בצד הצפוני של הגבעה, ניתן להבחין בו על ידי קורות ברזל גדולים שפרוסים מעליו), נפחו הכולל של המאגר התת קרקעי הוא כ- 800 מ''ק. בור המים (במידה והשער פתוח ניתן להיכנס עליו באחריות המטייל ובעזרת פנס) שימש כמקור המים היחידי של תושבי בית שמש במאה 7-10 לפני הספירה. בסוף המאה ה-8 לפני הספירה במהלך מסעו ביהודה לכיוון ירושלים סנחריב מלך אשור החריב את בית שמש, וזאת הייתה הפעם האחרונה שמצאו ממצאים שהעידו על מגורים במקום. בתחילת המאה ה-6 לפני הספירה, עלה נבוכדנצר מלך בבל וחסם את בור המים, שסיפקה מים לתושבי בית שמש שככל הנראה חזרו לגור באזור, וכך לא יכלו להתקיים חיים בתל משום שהמים לא יכלו להגיע לבור המים. ניתן לראות את התעלות שניקזו מים מהעיר מצד ימין למדרגות הכניסה לבור המים. בבור טוייח טייח בעובי של בערך 30 סנטימטר כדי שהמים לא יוכלי לחלחל מבעד לקיר הקרטון בבור. בתקרת הבור ניתן לראות חור המעיד על קיומו של פתח להוצאת מים בעזרת דלים לשימוש אנשי העיר.

מפגש ארון הברית עם אנשי בית שמש

באחת ממלחמות בני ישראל בפלישתים בספר שמואל, פלישתים הביסו את ישראל ולקחו לבני ישראל את ארון הברית. ארון הברית גורם סבל רב לפלישתים (מגפות קשות), לכן לאחר שהארון עבר בחמשת ערי פלישתים שנמצאים במישור החוף הם מניחים את ארון הברית על עגלה עם שתי פרות ושולחים אותם לדרכם. הפרות הולכות לכיוון ההר המרכזי ומגיעות לבית שמש. שמואל א' פרק ו' פס' י"ג: " ובית שמש קצרים קציר חטים בעמק וישאו את עיניהם ויראו את הארון וישמחו לראות". אנשי בית שמש שהיו באמצע קצירת החיטים בעמק, שמחים לראות את ארון ה' מתקרב אליהם, וכשהעגלה נעמדת בשדה יהושע בית השמשי, הם שוברים את עצי העגלה ומעלים את הפרות עולה לה'. הלווים מורידים את ארון ה' והארגז עם כלי הזהב ושמים אותם על האבן הגדולה. אנשי בית שמש עושים חגיגות לכבוד ארון ה' מעלים עולות וזובחים זבחים כל אותו היום על חזרתו של הארון לעם ישראל. אך שמחתם הייתה מוקדמת מכיוון שה' היכה אותם על שנגעו בארון ה' וזלזלו בו.
מאת: 
אולפנת "אהבת ישראל" כיתה י' מורה: לאה ליפשיץ. תלמידות: רננה שמעון, איילה כל טוב, מיכל קרבצ'יק, תפארת בן לולו, חיה גולובנצ'יק, עטרת רוזיליו וחן דרעי
Like it
1
I visited here
0

תגובות