תלים געשיים בעמק החולה

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).

תלים געשיים בעמק החולה

במזרח עמק החולה, למרגלות הגולן, אנו מוצאים מספר עדויות לפעילות הגעשית בעמק החולה - אלו הן הגבעות הבזלתיות המתנשאות אשר נוצרו כתוצאה מ"העתק עזז" - שבר גיאולוגי שהרים מספר גבעות במורדות הגולן ובמזרח עמק החולה. גבעות אלו אומנם כיום בשליטה ישראלית אך הן החליפו ידיים רבות במהלך ההיסטוריה ומביאות איתן את סיפורי הגבול והמלחמות בין ישראל לסוריה. התלים, אשר מספרים לנו סיפורי גבורה ושכול ממלחמת העצמאות וממלחמת ששת הימים, משמשים כיום יעד אטרקטיבי לתצפיות מרשימות על עמק החולה.

גבעת עזז

הגבעה הידועה בשמה תל עזזיאת, קרויה על שם השבט הבדואי אל-עזזיאת ששכן באיזור בימים בהם היתה הגבעה בשליטה סורית. התל, הקרוי כיום גבעת עזז, נמצא כשני ק"מ צפונית לקיבוץ כפר סאלד, ובראש התל עובר הגבול הבינלאומי בין ארץ ישראל לסוריה. במלחמת העצמאות נתפס התל בידי הצבא הסורי. התל היווה חלק מקו המוצבים בין הכפר הסורי זעורה לישראל, והיה המוצב הסורי העיקרי באיזור ושלט בתצפית ובאש על יישובי עמק החולה. התל, שהיה אימת יישובי הגליל לא ירד מהחדשות בשנים שקדמו למלחמת ששת הימים. ב-09/06/1976 במהלך מלחמת ששת הימים, יצאו כוחות צה"ל לכבוש את השטח ולאחר מכן אף כבשו את רמת הגולן. התל היה מוצב פלוגתי מבוצר בעל רשת מחילות ובונקרים, והיה מוקף בשדה מוקשים וגדרות תיל. גדוד 51 של גולני נעו ביחידת זחל"מים ובתגבור יחידת טנקים תקפו את המוצב מעורפו ובקרב מהיר, במהלכו נהרג החובש יוסף מנצור, נפל המוצב בידי חיילי גולני. קרב זה נחשב לאחד הקרבות המוצלחים והמרכזיים במורשת הקרב של חטיבת גולני (יחד עם קרב תל-פאחר שנערך בסמוך), כאשר בעקבות הצלחתה בהבקעת הקו הסורי בגולן הוקרה כחטיבת חי"ר מהדרג הראשון.

תל אנפה

תל אנפה, או "גבעת הנרקיסים" כפי שהוא נקרא ע"י המקומיים, הינו חלק משמורת טבע קטנה בחלקו הצפון מזרחי של עמק החולה. זוהי גבעה בזלתית מבודדת שנוצרה כתוצאה מ"העתק עזז" – השבר הגיאולוגי שהרים מספר גבעות במורדות הגולן ובמזרח עמק החולה. נראה כי לתל הייתה חשיבות גיאוגרפית רבה, בזכות מיקומו על הדרך המובילה סחורות מבית שאן לדמשק. בתל ישנה עדות להתיישבות עתיקה בדמות שרידי מבנים מהתקופה הכנענית ועיקר השרידים הינם מן התקופה ההלניסטית ומתוארכים למאה הרביעית לפנ"הס. בתל נמצאו גם שרידים מהתקופה הכלקוליתית, הברונזה, והתקופה הפרסית, כאשר על פי ממצאים ארכיאולוגיים היישוב ששכן בתל הגיע לשיא פריחתו בתקופה ההלניסטית, בה נראה כי המקום שימש כמרכז של עיר אשר השתרעה במישור סביבו, זאת על פי החפירות במקום אשר חשפו את חומת העיר ושרידים של בניין גדול ומפואר בו נתגלו עיטורי זהב, כסף, פסיפס, עיטורי קיר, כלי חרס ומטבעות אשר מקום באסיה ויוון. בערבית הוא נקרא התל הירוק (תל אל אחדר) מכיוון שהוא חוסה בצילן של אלות אטלנטיות עתיקות ומתכסה בפריחה שונה בכל אחת מעונות השנה. בתל ריכוז גדול של חצבים בסתיו ונרקיסים בחורף, והוא מהווה שריד אחרון מריכוזי הנרקיסים שהתקיימו באדמתו הבוצית של עמק החולה.

תל קליל

תל קליל, או בשמו הערבי תל סחנה, הוא אתר היסטורי וארכיאולוגי בן אלפי שנים עם מגדל תצפית לעמק החולה, הוא שוכן סמוך לקיבוץ כפר סאלד. בתל קליל ישבו מייסדי כפר סאלד באופן זמני, לפני מלחמת העצמאות אשר במהלכה נהרס המקום ותושביו נאלצו לעבור למקום בו הקיבוץ נמצא כיום. על התל נותר בית אבן אחד ששימש חדר אוכל, ולידו שילוט הסברה על תולדות המקום. בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו בתל בשנות ה-60 נמצאו כלים רבים מהתקופה הכנענית ומהתקופה הכלקוליתית. בתל נמצאו אף קברים מתקופת הברונזה, אשר ממצאיהם מרוכזים במוזיאון מקומי קטן בכפר סאלד. סמוך לתל ישנו נחל קליל המנקז את מי המעיינות בצפון הגולן ונשפך לירדן ליד גשר להבות הבשן. התל כולל מגדל תצפית המשקיף בתצפית מרהיבה על עמק החולה, מורדות רמת הגולן, הרי נפתלי והרי צפת. האתר המקסים כמעט ולא מטויל ומכיוון שכך גם לא מטפחים אותו, אך זוהי פינה מקסימה ושקטה.

גבעת האם

לצד דרך האספלט המשובשת העולה אל הגבעה רובץ לו זחל"ם קשיש, חלול ופגוע, זכר לאותו יום שישי (09/06/1976) עקוב מדם בו ייצאו חיילי צה"ל למבצע לכיבוש רמת הגולן. הגבעה הבזלתית הסמוכה לכפר סאלד נקראת על שם הנרייטה סאלד – "אם" עליית הנוער ובערבית נקראת תל אבו חנזיר (אבי החזיר). כבר במלחמת העצמאות התחוללו קרבות על המקום וצה"ל בנה שם מוצב, בשל חשיבותו האסטרטגית כנקודה גבוהה ושולטת. בשנת 1956 הוקמה על הגבעה תחנת או"ם אשר שימשה להשגיח על הסכמי שביתת הנשק, בעיקר בשל תקריות אש בשנים 1964-66 כאשר צה"ל מנסה למנוע את הטיית מקורות הירדן בידי הסורים. במלחמת ששת הימים המקום שימש קרש קפיצה ממנו זינק צה"ל לכיבוש רמת הגולן כאשר כוחות גדולים של צה"ל התרכזו במקום כדי לפתוח במתקפה העיקרית על הכוחות הסורים. במקום חצו את הגבול חטיבות שריון וגולני בסיוע כוחות הנדסה אל קרב כבד לגירוש הסורים ממוצביהם שהטילו מוראם על יישובי עמק החולה במשך 19 שנה.
מאת: 
עופר גינת
I visited here
0
Like it
0

תגובות