שונית אום רשרש

הודעת שגיאה

  • Notice: Undefined variable: section_title ב-maslulari_tuor_site_node_view() (שורה 54 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/maslulari/features/maslulari_tuor_site/maslulari_tuor_site.module).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • מבט על השמורה
  • שמור על הניקיון
  • מקום הנפת דגל הדיו בקרבת השונית

שונית אום רשרש

שונית אום רשרש ממוקמת בחוף הסמוך לאתר ההיסטורי של הנפת דגל הדיו במרץ 1949. שונית אלמוגים זו היא הצפונית ביותר במפרץ אילת ובעולם כולו, ולכן יש לשמר אותה ולהגן עליה.
שעות פתיחה: 
השמורה פתוחה בכל ימות השנה, הכניסה חופשית

שונית היא בית גידול שנוצר על ידי בעלי חיים ימיים במשך מיליוני שנות אבולוציה, על ידי תהליכים פיזיקאליים וביולוגיים אשר עצבו את שונית האלמוגים. בשונית אלמוגים ניתן לראות מינים רבים מעולם החי כגון מיני דגים, אלמוגים וחיות ממגוונים שונים. שונית זו מתאפיינת כשונית טרופית בגלל יופייה המרהיב וממגוון רב של צבע וחיים. מה שמייחד את שונית האלמוגים הוא צורות וצבעים מדהימים, מגוון עצום של מיני בעלי חיים וצמחים, וכן צורות חיים מיוחדות ומורכבות אשר מאפיינות חלק קטן מן השונית. שונית האלמוגים אום רשרש ממוקמת ברצועת החוף הצפונית ביותר באילת ומן הצפוניות בעולם כולו.

מצב השונית אז והיום

מצב השונית תקין משום שהוא חוף עירוני המשמש לרחצה ומטופל על ידי העירייה. לא נעשית (עד כה) שום פעולה לשמר עליה. מפרץ אילת רגיש יותר לזיהום בנוטריינטים מאשר ים התיכון, בגלל ממדיו הקטנים והקירבה לנמלים. השונית סובלת מזיהום רב כגון: פליטת דלק מסירות, מי נטל הנשפכים מהסירות אל הים, מי שפכים (ביוב) שהיו נזרמים מהיבשה אל הים, וכיום מוסדרים, אך גם השלכת פסולת ע"י בני אדם. בכדי למנוע את הזיהומים מסירות האלו מחברים את מערכת הביוב של הסירה אל מערכת הביוב של העירייה, דבר זה מונע מן האנשים לזהם את הים ע"י פליטת ביוב אל הים, מניע נוסף הוא אכיפה ופיקוח על המתרחש בשונית והעלאת מודעות במצב השונית.

חינוך והסברה על שונית אום רשרש

שונית אום רשרש היא שמורה עירונית בתכנון, אך טרם זכתה לחסות העירייה, ולכן אין פקחים בשונית זו. בכדי לשמור על השונית יש להסביר ולהעלות למודעות אצל התושבים ובעיקר אצל הנוער, את ייחוד השונית והחשיבות על שמירתה. כבר היום כדי שלא תיווצר פגיעה בשוניות, צריך להביא את הציבור ללמוד ולהבין את החי והצומח, ולהעריך את משמעות השמירה על הטבע כפי שהוא, גם כאשר אינו מגודר וללא פקחים. במקרה של שמורת אום רשרש, יש לשמור על השמורה הקטנה והצנועה, ולהקפיד לא להתערב ולא להפריע גם אם המטרה באה מתוך כוונה חינוכית. בכדי שהאדם יצליח לשמר על השוניות הם צריכים לעשות כמה דברים: יש להקפיד על שיקום השוניות ע"י מומחים בלבד כדי שלא תיווצר פגיעה. הגברת מודעות הציבור בעזרת שילוט מתאים והסברה על חשיבות השמירה על השונית.

מה הקשר בין מיקום שונית אם רשרש לבין מודעות הציבור לשמירתה.

שונית אום רשרש נמצאת באזור תיירותי בסמוך לטיילת אילת, מול הים, ובסמוך לחוף המתמחה באטרקציות ימיות. מיקום זה הוא בעייתי מכיוון שתיירים רבים נופשים במקום וללא מודעות הם פוגעים בשונית. הפגיעה היא בחלקה פיזית- שבירת אלמוגים והאכלת דגים. וחלקה פגיעה עקיפה כמו השלכת פסולת לים. אנשים רבים אינם מודעים כלל לנוכחות השונית שבחוף. העלאת מודעות הציבור על ידי שילוט והסברה תעזור מצד אחד לשמור על השונית ומצד שני תאפשר להנאה מגילוי השונית עצמה. לדעתנו, יש להשאיר חוף זה פתוח ללא גידור וללא פיקוח צמוד. לדעתנו חוף זה יאפשר לתושבים ולתיירים להגיע ולהביט בשונית זו ללא תשלום ובקלות בשל הקרבה למרכז העיר. שילוט באזור זה המודיע שבנקודה זו נמצאת שמורת טבע עירונית יכול לאפשר לאנשים רבים להגיע אל החוף וכן לשמור עליו מפני פגיעות שונות.
מאת: 
מיכאל אזולאי, ניב.ניצן, אבינועם די קסטרו, ינאי דבורקין, אלון וייס, מדן כהן , כתה יא מגמת גאוגרפיה בית ספר מעלה שחרות
I visited here
0
Like it
0

תגובות