קיר האמוניטים

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • שבר אמוניט
  • קיר האמוניטים
  • איור של אמוניט
  • אמוניט

קיר האמוניטים

קיר האמוניטים הנמצא בצידו החיצוני הדרומי של מכתש רמון הוא מחשוף של סלע גיר מגיל קרטיקון (90-100 מ"ש), ייחודו של הקיר בריכוז גדול מאוד של מאובני אמוניטים גדולים הטבועים בו. יחידת סלע זו מייצגת תקופה מאוד ארוכה של "הרעבה סדימנטרית", זהו מצב שבו קצב הצטברות החלקיקים בקרקעית הים איטי מאוד. מצב זה איפשר את הערמותם של שלדי בע"ח בקרקעית הים עם מינימום חלקיקי סלע בינהם וקבלת התופעה המיוחדת של שכבת סלע עשירה באמוניטים. במקור השכבה הורבדה בצורה אופקית, והתרוממה למצבה הנוכחי כחלק מהפעילות הטקטונית שגרמה להיווצרות המכתשים.

האמוניט

האמוניטים היו בעלי חיים ימיים טורפים ואינטיליגנטים, "בני דודים" של התמנונים, בעלי שלד חיצוני (קונכייה). בעל החיים חיי כמספר שנים, במהלכם הוא בונה את שלדו, היכול להגיע לקוטר של 2 מטר, חדרים חדרים, ועובר לחדר החדש והגדול בהתאם לגדילתו,. החדרים הישנים הוסבו לתאי ציפה, כמו בצוללת, אשר מתמלאים או מתרוקנים בגז חנקן בהתאם לרצונו. התנועה האופקית מתבצעת ע"י זרם סילון שמוצא מתוך הגוף באמצעות איבר שירירי, הגרמת לתנועה אחרנית. האמוניטים התפתחו לפני כ-400 מ"ש פרחו ביורא ובקרטיקון ונכחדו בהכחדה מאסיבית שהתרחשה בסוף הקרטיקון (65.5 מ"ש) ביחד עם הדינוזארים.

עוד בסביבה

מקיר האמוניטים ניתן להמשיך לשן רמוון (מסלול אדום) או גיא זוחלים (מסלול ירוק). גיא זוחלים או עמק גבנונים הוא ערוץ המאופיין ברצועות מוארכות וצבעוניות (מחדרים מגמתיים) עשירות במתכות נדירות כגון כסף, עופרת, אבץ וכו' חוצים סלעי גיר בהירים. שן רמון הוא הר בולט במכתש רמון, כ-6 ק"מ מדרום- מזרח למצפה רמון ממנו יש תצפית יפה על מכתש רמון. מקור השם בצורת ההר, המזדקר כשן בולטת מהקיר הדרומי של המכתש. שן רמון הוא מחדר מגמאתי, שנחשף לאחר שהשכבות שמעליו הוסרו בתהליכי בליה וסחיפה.

מה אומרים המאובנים

אבולוציה מהירה של המינים השונים, שונות גדולה בצורות השלד ותפוצה עולמית נרחבת במגוון סביבות השקעה, הפכו את קבוצת האמוניטים לשימושית מאוד במחקרים גיאולוגים שעיקרם הגדרת גיל הסלעים. אחרי שנים ארוכות של מחקר, כיום ידוע תאריך ה"לידה" וה"פטירה" של הרבה מאוד מינים ולפיכך אפשר לקבוע את הזמן הגיאולוגי בדיוק רב. כך שלמשל האמוניטים של "קיר האמוניטים" חיו בתקופת הטורון תחתון, שלפי לוח הזמנים המוחלט נמשכה בין 93.5 ל 91.88 מיליון שנה.
Like it
5
I visited here
0

תגובות