קיבוץ שמיר וסביבתו

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • עין ירדינון
  • עין ירדינון
  • סכר ירדינון
  • דולמן
  • דולמן בשדה הדולמנים

קיבוץ שמיר וסביבתו

קיבוץ שמיר, השוכן לצד נחל הירדינון, הוא קיבוץ השומר הצעיר ושייך לתנועת הקיבוץ הארצי. הקיבוץ נוצר מאיחוד של שני גרעינים חלוציים: גרעין "אנשי המחרת" של חברי השומר הצעיר מרומניה וגרעין "שמיר" בפולין, ועלה לקרקע בשנת 1944. תושבי הקיבוץ (כ-600 במספר) מתפרנסים מתעשיה מפותחת (מפעל אופטיקה ומפעלי בדים), ומענפי חקלאות שונים (בקר לבשר, לול וכוורות). בשטח הקיבוץ ובסביבתו ישנם דולמנים רבים – מבני אבן מרשימים מתקופה קדומה. בשנת 2002 שינה הקיבוץ את אופיו והפך לקיבוץ מופרט, המחויב (על אף היותו מופרט) לעזרה וערבות הדדית בין חבריו. בקיבוץ פועלים ענפי שירות לקהילה כמו נוי משותף, מחסן בגדים, חדר-אוכל ועוד.
טלפון: 
046947801

דולמנים:

דולמן הוא מבנה מגליתי (בנוי מאבנים גדולות), שמקורו לרוב בתקופת האבן החדשה, אשר במהלכה התחוללה המהפכה הנאוליתית. הדולמנים עשויים ממספר אבנים גדולות הערוכים במבנה, לעתים מבנה פשוט של שתי אבנים מאונכות שעליהן אבן ראשה מאוזנת, ולעתים מבנים מורכבים בהרבה. במקורם שימשו הדולמנים כתאי קבורה והיו מכוסים באבנים נוספות או באדמה. אלו התפזרו עם השנים, ונותר רק המבנה המגליתי. פירוש השם דולמן הוא "שולחן אבן" ("דול" = שולחן, "מן" = אבן בשפה הברטונית העתיקה). הדולמנים אופייניים לתקופת האבן החדשה, או לתרבות הנאוליתית, אך היו בשימוש עד לתקופת הברונזה. בארץ ישראל מספר רב של דולמנים. דולמנים רבים מצויים ליד ובתוך קיבוץ שמיר, ומאות דולמנים נמצאים ברמת הגולן - שדה שבו כ-700 דולמנים נמצא ליד העיר העתיקה גמלא, ואחד הדולמנים המוכרים ביותר בישראל הוא זה הנמצא במרכז גלגל רפאים שברמת הגולן. בשנת 2010 נערכו חפירות בשדה הדולמנים ליד קיבוץ שמיר ונמצאו ממצאים שתוארכו לתקופה הרומית. ניכר כי תא הקבורה שנחפר נשדד בעבר. מממצאי החפירה לא ניתן היה להסיק מתי נבנה הדולמן. בעולם מצויים אלפי דולמנים, רבים בארצות צפון אירופה כגרמניה, הולנד ואירלנד אך בשטחה של קוריאה ישנם כ-40% מכלל הדולמנים בעולם.

הנביעה החמה – "גייזר שמיר":

גייזר שמיר נוצר במהלך קידוח ניסיון בו בקע סילון מים בטמפרטורה של 48 מעלות, והתרומם לגובה 120 מטר. קידוח הניסיון זכה לכינוי "הגייזר" של קיבוץ שמיר. קידוח זה הינו חלק מקידוח שמיר של "אגודת מים בגליל" (המשותפת לקיבוצים, מושבים ומושבות בעמק החולה וברמת הגולן) והוא נועד למצוא מים ממאגרים תת-קרקעיים, בכדי לפתור את בעיית המים של ישראל. הנביעה החמה, הממוקמת בין קיבוץ שמיר וכפר סאלד פורצת מקידוח אשר פגע במאגר ארטזי (בו המים פורצים בעצמם, על פי חוק כלים שלובים, ללא צורך בשאיבה), המפיק מים חמים מעומק של כ- 1,500 מטר. המים מכילים גופרית משכבות גבס באזור. הנביעה החמה נוקזה דרך צינור, כנראה במטרה להגיע לשימוש מסחרי בעתיד ולמנוע נהירת תיירות לקיבוץ שמיר, ונותבה לנחל הירדן (בין קיבוץ להבות הבשן לנאות מרדכי) . המים הפורצים ונשאבים מקידוחי האיזור ומטרתם לספק מים לחקלאי הגולן ומטעיהם, ולהעלות את מפלס הכנרת.

נחל הירדינון:

נחל הירדינון נקרא על שם צמח ההרדוף (ורדינון הוא שם נרדף להרדוף) ובערבית נקרא ואדי דופיילה, על סמך שמו הערבי של ההרדוף. הנחל מוליך מים כל השנה מגובה 300 מ' מעל פני הים ועד עמק החולה שם הוא מצטרף לאפיק נחל עורבים (שיורד מהגולן מעט צפונה מלהבות הבשן). נחל ירדינון הוא הנחל האיתן הארוך ביותר מנחלי הגולן מוליכי המים שהיה בתחומי מדינת ישראל לפני מלחמת ששת הימים. עין ירדינון (עין א-דופילה) הוא אחד המעיינות השופעים באיזור זה (240-300 קו"ב לשעה) ולאורך הנחל פעלו כ- 6 טחנות קמח שהופעלו בכוח המים, החל מימי הביניים ועד 1948. סמוך ליציאתו לעמק החולה מצויה גבעת ירדינון שעליה שרידי ישוב מהתקופה הרומית. בראשית שנות ה-2000, הוקם סמוך למקורותיו מאגר עורבים ומי הנחל הדלדלו ביותר.

סכר הירדינון:

מזרחית לתל ירדינון ניצב סכר בטון על אפיק הנחל. הסכר הוקם ע"י ראשוני המתיישבים בשמיר בסוף שנת 1951 במטרה לתפוס את מי המעיין הזורמים באפיק, ולהשתמש בהם להשקיית שטחי החקלאות שסוקלו סביב הקיבוץ, מכיוון שהם אינם ראויים לשתייה. הסכר שימש לאצירת מי הירדינון עד 1968 והמים שימשו להשקיית גן הירק, גינות הנוי, והגידולים החקלאיים של שמיר. מעיין ירדינון הוא למעשה מעיין שנוצר על ידי בניית הסכר. ניתן להגיע אל המקום דרך הקיבוץ בלבד. המים קרירים אך בקיץ כיף מאוד להיכנס אליו. גובה המים בין 140 ס"מ לבין 180 ס"מ. המקום מוצל וניתן לשבת, לאכול, להכין תה וקפה, וליהנות מהמים ומהטבע. הסכר נבנה ככל הנראה על ידי הסורים עד בטרם מלחמת ששת הימים. המעיין שימש את קיבוץ שמיר מראשיתו ובמסגרת תוכנית הטיית מקורות הירדן היטו הסורים את מי הנחל ע"י בניית תעלת בטון. הדבר גרם לכך שבקיבוץ שמיר לא יכלו לאגור מים. פעמיים פעלו כוחות ישראליים ופוצצו את הסכר שבראש התעלה, והמים חזרו לזרום כקדם. במלחמת ששת הימים תם הקרב המתמשך על מי הדופילה.
מאת: 
עופר גינת
I visited here
0
Like it
0

תגובות