קיבוץ רוחמה

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • קיבוץ רוחמה
  • רוחמה
  • רוחמה

קיבוץ רוחמה

קיבוץ רוחמה הנו הקיבוץ הראשון בנגב

הקיבוץ הוקם

בשנת 1911 על ידי אגודת "שארית ישראל" שבאו ממזרח אירופה. תחילה, היה שמו של הקיבוץ ג'ממה על שם הכפר הערבי שהיה בקרבת מקום. בתחילה, הגיעו כ 12 אנשים שהקימו בתי ילדים ומגורים ולאחר מכן הצטרף גרעין מקיבוץ אילון. בשיחה עם עודת שיפר, אשר עלתה מצרפת עם השומר הצעיר, היא סיפרה שכאשר הגיעו לקיבוץ עם הגרעין מיד התחילו לעבוד בחקלאות ועבודת הכפיים הייתה קשה. בנוסף לכך, סיפרה על הקשיים בהשתלבות הן מבחינת השפה והן מבחינת התנאים בארץ והתרבות. בעת הקמת הקיבוץ, נתקלו המקימים בקשיים במציאת שטחים עקב התקציב הדל שהיה ברשותם וקשיים באחזקת המקום. רמת המתיחות בין תושביו של הקיבוץ לתושבי הכפרים הערביים העוינים שסבבו אותו הייתה גבוהה, הקיבוץ נבזז, היו קרבות רבים בסביבתו והמשק נחרב, סיבות אלה ואחרות הובילו לנטישת הקיבוץ.

שיקום הקיבוץ

עם סיום מלחמת העולם הראשונה ניסו לשקם את הקיבוץ מחדש, אך הקיבוץ ננטש שוב בשל מעשי הטרור והפרעות בסביבתו. בהמשך, חזרו לישוב פועלים פשוטים אשר ניסו לשקם את הפרדסים והקיבוץ אך נכשלו, הקיבוץ נחרב בפעם השלישית בתקופת המרד הערבי הגדול. לאחר מכן, השומר הצעיר יישב את רוחמה מחדש, הקיבוץ תפקד בתור בסיס צבאי במהלך מלחמת העצמאות לכן חובר לחשמל ומאז התפתח ושגשג. חברי השומר הצעיר הינם המקימים האחרונים של הקיבוץ והם תנועת הנוער הראשונה שהקימה קיבוצים בארץ. הארגון הוא שמאלני שדגל בשוויון, רווחה ודמוקרטיה. מקורות הפרנסה העיקריים של הקיבוץ הם החקלאות והמשק.

הקיבוץ היום

כיום שמו של הקיבוץ הוא עדיין "רוחמה", קיבוץ חקלאי שיתופי הנמצא במועצה אזורית שער הנגב בסמוך אל רצועת עזה. כיום בקיבוץ 210 חברים, 18 חיילים, 60 ילדים ו- 80 תושבים. בקיבוץ בריכת שחייה, מרכז ספריות, חדר אוכל, מרפאה, גני ילדים, צימרים ומרכול. מקור התעסוקה המרכזי של הקיבוץ הינו המשק, ,רפת, מפעל ליצור מברשות ועוד חקלאות, בנוסף ישנו ארכיון המדבר על היסטורית הקיבוץ.
מאת: 
נעמה, שני, שירה במסגרת שיעורי היסטוריה של כיתות י', בית ספר מעלה שחרות, יטבתה.
I visited here
0
Like it
0

תגובות