קיבוץ עין גדי

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • טריסטרמיות
  • יעל נובית בעין גדי
  • הגן הבוטני בעין גדי

קיבוץ עין גדי

בשנת 1956 הוקם קיבוץ עין גדי כיישוב ספר חקלאי מייסדיו הם בוגרי נח"ל ותנועות נוער. עד למלחמת ששת הימים היה היישוב על קו הגבול והיה מבודד ומנותק, הדרך אליו הייתה ארוכה ובכביש עפר. לאחר המלחמה נסלל כביש לאורך ים המלח והגישה ליישוב הפכה אותו למרכז מטיילים ומבקרים. הקיבוץ מתפרנס בעיקר ממפעל המים המינרלים שבמקום, ממפעל פוליאוריתן מחקלאות תמרים ומנגו ובעיקר מתיירות. בקיבוץ יש בית הארחה, מרחצאות וגן בוטני המושכים תיירים רבים לאזור מרובה הטיולים הנמצא בסמוך לשמורת עין גדי.
שעות פתיחה: 
10-11 כל השנה
טלפון: 
08-6584285
08-6520228

פולמוס המים

בעשור האחרון התעורר פולמוס בעניין צריכת המים של הקיבוץ, והאם הוא משתמש באופן מופרז במשאבי טבע של מי המעיינות הסמוכים, באופן שמייבש את הנחל. הפולמוס התעורר במיוחד לאחר שהקיבוץ בשיתוף עם חברה פרטית החל לשאוב את מי המעיינות ולשווקם כמים מינרלים. פעילי טבע העומדים מאחורי המאבק בקיבוץ, טענו כי הקיבוץ משתמש במים לצריכה ביתית ותעשייתית באופן בזבזני, ואף הגן בוטני שהקים על שטחו צורך מים רבים. לטענת החברה להגנת הטבע מפעל המים המינרלים ביקש עם הקמתו לשאוב 6,000 מ"ק מים בשנה, כמות שהוגדלה בהדרגה עד ליותר מ-120 אלף מ"ק בשנה. הם גם קבלו על כך, שממקום כה צחיח שמשמש כנאת מדבר נשאבים מים שמשווקים לכל הארץ. ואילו חברי הקיבוץ, מגובים על ידי נציבות המים, טענו שמעולם לא חרגו מהמכסה שהוקצבה להם, ומה ההבדל אם הם אורזים את מכסת המים החקלאיים שלהם כמלונים או באריזות פלסטיק, ושהגן הבוטני רובו מאוכלס בצמחי מדבר יובשניים, שאינם צורכים מים רבים‏[2]. תוצאות שאיבת המים וייבושו של הנחל, היו שבעלי חיים וצמחים נדירים נעלמו מהנחל. באוגוסט 2004 הציג פרופ' יורם אבנימלך מהטכניון בפני אנשי "השדולה הירוקה" בכנסת, דו"ח הקובע כי ניתן לפתור את המחלוקות סביב המים בנוסחת פשרה, כיוון שבעיית המים איננה בעיה של כמות, אלא של ניהול משק המים באופן נכון, כיוון שנפח המים העובר בנחלים עומד על כ-2.5 מיליון מ"ק, כמות הגבוהה באופן משמעותי מהכמות הנצרכת‏[3]. בתחילת 2005 אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, מינה ועדה מקצועית להגשת המלצות לשיקום נאת עין גדי, והסדרת ממשק מי מעיינות עין גדי‏[4]. ב-29 באפריל 2007 נחתמה אמנה בין קיבוץ עין גדי לבין רשות הטבע והגנים, במעמד נציב המים ובברכת פרופ' יורם אבנימלך, שמונה מטעם "השדולה הירוקה" בכנסת להיות נציגה בעניין‏[5]. באמנה הקיבוץ קיבל על עצמו הגבלות בשימוש במי המעיינות, בהם השבה של 100% מהזרימה הטבעית לנחלים ערוגות ודוד והשבה של 100% מהשפיעה הטבעית במעין עין גדי. ביולי 2007 פורסם כי השדולה הירוקה בכנסת מאמצת את הסכם המים בעין גדי ותעקוב אחר יישומו‏[6]. החברה להגנת הטבע מתנגדת להסכם, ורואה בהגדלת השאיבה ומכירת המים שערורייה. עוד היא סוברת כי יש לחבר את בתי הקיבוץ לרשת המים הארצית ובכך לחסוך ממשאבי הטבע של המעיינות‏[7]. ב-2009 דווח כי בעלי החיים והצמחים הנדירים שהיו בנחל לפני שהתייבש החלו לחזור אליו, לאחר מאמצי שיקום ואישוש‏[8].

מכינת עין גדי

בעין גדי פעילה מכינה קדם צבאית חילונית "מלח הארץ" מאז 2008 ובשנה הקרובה תהפוך לאחת מתוך 25 מכינות קדם-צבאיות מוכרות ומתוקצבות על ידי הממשלה. חזון המכינה הוא מתן הזדמנות לצעירים מכלל ישראל להגשמה עצמית, חברתית ולאומית והעלאת המוטיבציה לשרת, לתרום ולהוביל. חניכי המכינה מגיעים מאוכלוסיות שונות ומגוונות מכל רחבי הארץ ובכך היא למעשה מאפשרת מפגש נדיר ביותר בין קצוות שונות של החברה הישראלית.

הגן הבוטני בקיבוץ

כל מתחם חצר הקיבוץ, שטופח בתחילה כגן נוי קיבוצי רגיל, הוכר כגן בוטני רשמי בשנת 1994, עת נרשם באגודת הגנים הבוטניים הבינלאומיים. בגן, המשתרע על שטח של כ-100 דונם, ניתן למצוא למעלה מ-900 מיני צמחים מכל רחבי העולם. זהו הגן הבוטני היחיד מהרשומים באגודה שנמצא בתוכו יישוב. בין השאר ניתן לראות בגן מינים שונים של עצי תמר מצוי ודקל, צמחים טרופיים, צמחי מדבר, וסוגי קקטוסים רבים. גאוות הגן הוא עץ הבאובב - גיבורו של סיפור "הנסיך הקטן". זהו עץ ענק בעל גזע עבה ופירותיו ענקיים ועין גדי היא הנקודה הצפונית ביותר בה הוא מצוי.

עין גדי

מילים: איתן פרץ לחן: דב אהרוני ים המוות הכחול בלאט ינוע וממעל עננה קטנה תשוט. עץ האשל בדממה יזוע וכל קו בחול יפה חרוט. האדמה תצהיב בלהט שמש ואבק מחניק יעוף ברום אך עין גדי לא תיבול בכמש, בה ישלוט גוון ירוק וחום.
מאת: 
כרמית איש שלום
I visited here
6
Like it
10

תגובות