קיבוץ אילות

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).

קיבוץ אילות

קיבוץ אילות הינו הקיבוץ הדרומי ביותר בעולם, הנימצא סמוך לאילת ובו דירות אירוח, חדר אוכל ומלון סאנרייז.

הקמת הקיבוץ

ב16 ביוני 1955 נשלחו קבוצה בת 15 צעירים מהקיבוץ המאוחד להקים את הקיבוץ אילות, שהוקם רק בשנת 1962. הקיבוץ נמצא בדרום הארץ והוא חלק מהמועצה האזורית חבל אילות. הקיבוץ הינו קיבוץ מופרט בעל 324 תושבים, גובהו של קיבוץ אילות הוא 73 מטר מעל פני האדמה. חברי הקיבוץ אוכלים בחדר האוכל שמשמש גם כמסעדת "כפות תמרים", בקיבוץ ישנו מלון בשם "מג'יק סאנרייז" ומסעדת כפות תמרים המשמשת חלק מרכזי מהכלכלה הקיבוץ, בנוסף בקיבוץ ישנן דירות אירוח ומפעל לשנאים בשם "אילור". מלבד ענפי תיירות ישנם מספר של ענפי חקלאות כגון: בצל, עגבניות, אבטיחים, מלונים, פלפלים, ותירס מתוק. בנוסף ישנו מטע תמרים, מטע מנגו וכרם ענבים. בקיבוץ יש בית אריזה, המנוהל על ידי הקיבוץ, המהווה גם הוא כחלק כלכלי חשוב בקיבוץ.

דמוגרפיה

קיבוץ ישנם 366 אנשים, מתוכם 92 חברים, 66 תושבים ו109 זמניים(נעלה, מתנדבים, ותאילנדים) הקיבוץ מעוניין בקליטת חברים חדשים לקבע. בקיבוץ ישנם יותר תושבים זמניים מחברים, אך הקיבוץ צריך עוד תושבים לחברו מלאה בכדי להמשיך להתקיים. לאחר שירות צבאי כמעט ולא חוזרים בנים, הם יוצאים לעבודה , טיול ולימודים מחוץ לאילות. הקיבוץ עושה רבות כדי להביא עוד תושבים וחברים, ועדת קליטה משקיע מאמצים רבים ומשאבים רבים(כסף וזמן) להיפגש עם משפחות צעירות ולשכנע אותן, ובנוסף לבדוק אם מתאימות כי כדאי להיקלט באילות ודרך החיים השיתופית היא איכותית ומתאימה. בקיבוץ ישנם הרבה עובדי חוץ ובנוסף 62 עובדים זרים.

כלכלה

חברי הקיבוץ עוסקים במגוון של תעסוקות. קיבוץ אילות ניחן במגוון של מקורות פרנסה אך העיקריים שבהם מטע התמרים ומפעל אילור. מצבו הפיננסי של הקיבוץ בשנים האחרונות יציב ומאפשר לחשוב על פרויקטים שיניבו תשואות בעתיד. מחצית מכמות החברים נמצאים בשכבה המפרנסת, בשנים הקרובות יוצאים לגמלאות למעלה מ40% מהחברים ובעקבות זאת הגיעו להחלטה לא לקלוט תקופה ארוכה מאוד... בקיבוץ עובדים אנשים רבים שלא גרים בו, בשביל לתפעל את העסקים באילות, עלינו להישען על עובדים במעמד השכירים, בקיבוץ ישנו מגוון רחב של אוכלוסיות שכירים ישראלים, תאילנדים, סודנים, חברות כוח אדם ועוד. בנוסף לעובדי חוץ ישנם כ40 מאנשי הקיבוץ שעובדים מחוץ לו. הקיבוץ נימצא בחיפוש תמידי אחר מציאת מקורות פרנסה חדשים, ישנן שיחות קיבוץ העסקות בזאת אך כרגע אין כיוון מובהק.

חקלאות

החקלאות בקיבוץ אילות מהווה יותר מ- 50% מרווחי המשק, ומתוך ענפי הקלאות ענף התמרים מכניס הכי הרבה כסף. רוב הגידולים החקלאיים חוץ מהתמרים יכולים בכל שנה נתונה להרוויח יפה וגם להפסיד לא מעט, זה תלוי בתנאי אקלים, במחירי שוק ובבעיות מקצועיות כאלה ואחרות. כמובן שכאשר מזהים גידול שלאורך שנים מפסיד כסף – מפסיקים לגדל אותו. בעשור האחרון מתקיים תהליך שינוי משמעותי – מצמצמים את שטחי גידולי השדה ומרחיבים את שטחי המטעים. הדבר נובע בעיקר מהרווחיות הנמוכה יחסית של גידולי השדה ומצד שני משיפור והגדלת הרווחיות במטעי התמרים. רוב המים המיועדים להשקיה (בעיקר במטעים) הם מי קולחין – אלו מים מטוהרים אשר מקורם מקולחי אילת אשר עוברים תהליך טיהור משמעותי. החקלאות באילות משאירה רווח של כמה מיליוני שקלים כל שנה.

פארק הצפרות בסמוך לקיבוץ

פארק הצפרות נימצא בצד המזרחי של קיבוץ אילות ליד הגבול עם המדינה ירדן, אילת והערבה הדרומית הם נקודה משמעותית על ציר נדידת הציפורים מאירופה ומאסיה לאפריקה וחזרה דרך השבר הסורי-אפריקאי, פארק הצפרות באילת הינו מקום נוח לציפורים לעצור, לאכול, לנוח ולהמשיך במסע שלהם. שטח האתר היה פעם מזבלה, ובעזרה של קרן קיימת לישראל, רשות הטבע והגנים, החברה הממשלתית לתיירות ועיריית אילת הקימו את הפארק. פארק הצפרות עוסק במחקר, תיירות, חינוך ובעיקר שמירה אינטנסיבית על הטבע. בפארק הצפרות מתקיימים סדנאות לילדים ומבוגרים הכוללים ציפורים וחיות נוספות. בעונות הנדידה עוברים באיזור אילת בין 500 מליון לכמיליארד ציפורים. הכניסה לפארק הצפרות היא ללא תשלום, במקום יש צמחיה מרובה, אל נופי הרי אדום המרהיבים ומפרץ אילת.

מעשייה קיבוצית

בעוד הקיבוץ כולו חיכה בסבלנות רבה לבואו של התינוק הראשון המתוכנן להגיע, החלה אמו של התינוק להרגיש צירים בקצב מהיר מהרגיל ומיד הבינה שאין ביכולתה להספיק להגיע לבית החולים בזמן ללידה. בחלטה מהירה, קראו אנשי הקיבוץ לרפתנית אשר בעלת ניסיון רב בילוד עגלים, במטרה שתיילד בשלום את העובר חסר הסבלנות. לאחר לידה מהירה, הצליחה הרפתנית ליילד בשלום את הילד ללא פגע. הסיפור ידוע ברחבי הקיבוץ ועד היום ששומעים את הסיפור עולה חיוך על פני המאזינים.
מאת: 
שני הניגמן ונעה לב
Like it
0
I visited here
0

תגובות