עין צור

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • תרשים היווצרות מעיין שכבה
  • בית המרחץ, שחזור
  • איור של קולומבריום

עין צור

הנקבה בה נובע עין צור חצובה בשכבת חוואר מקומית ונועדה להגדיל את שטח הנביעה. אורכה הוא 47 מטרים. כיום ניתן להיכנס לתוך הנקבה, אך לא עד הנביעה עצמה. ניתן לראות אמת מים לאורך הנקבה, שהיא למעשה תעלה חצובה, ששוליה בנויים אבני גזית (אבנים מסותתות). מחוץ לשטח הנקבה מוגנת האמה בשני קירות מצדיה ובלוחות אבן מעליה אשר יוצרים גג. כמו הנקבה, גם אמת המים היא מהתקופה הרומית. התעלה השתמרה בשלמותה והיום היא פועלת מעצמה, כפי שפעלה 2000 שנה לפניכן. בפתח הנקבה נבנה סכר, שדרכו עוברת האמה. בעת חסימת האמה נעשה פנים הנקבה מעין בריכה סגורה. בבריכות מעיין אלו, שכונו "גרוטו – נימפאון", נהגו בעלי וילות בתקופה הרומית לערוך משתאות וחגיגות מים. ליד המעיין ניתן לראות גם בריכות, בית מרחץ וקולומבריום מהתקופה הרומית גם כן.
שעות פתיחה: 
פתוח למטיילים ללא הגבלה. מומלץ לא לטייל בחשכה.

מעיין שכבה

מעיין הנובע בין שתי שכבות מסלע שונות. השכבה העליונה היא שכבה נושאת מים (שכבה מחלחלת), הנקראת אקוויפר והשכבה השנייה היא שכבה עוצרת מים (שכבה אטימה), הנקראת אקוויקלוד. המים מחלחלים בשכבה העליונה, שם הם נאספים ונעצרים בשכבה האטימה למים עד פריצתם החוצה. הפריצה מתרחשת בנקודת חולשה, כאשר המפגש בין שתי השכבות נחשף. חשיפה זו יכולה להתבצע על ידי כוחות בלייה שמתחתרים בשכבות ויוצרים אפיק נחל וכך בגדות הנחל יכולים להופיע מעינות שכבה בין סוגי המסלע השונים הבונים את המדרון, כמו בעין צור. אפשרות נוספת היא בלייה ממושכת על גבי יחידת הסלע, הגורמת להסרת השכבות העליונות ולחשיפת השכבה המחלחלת ובכך לנביעת המים החוצה. לאורך התקופות ההיסטוריות האדם חיפש אחר הנביעות ופרץ בתוכן נקבות על מנת להגדיל את שפיעת המים בנביעה.

בית מרחץ

בית המרחץ מהתקופה הרומית בנוי אבני גזית (אבנים מסותתות) ומרוצף בחלקו בפסיפס. הוא נמצא בסמוך לבריכה וניתן לראות כיום את שרידיו, שהשתמרו יפה. בית המרחץ כולל בתוכו ארבעה חדרים: החדר הראשון שימש כחדר מלתחה (אפודיטרום) וכחדר הרחצה הקר (פריגידריום). ניתן להגיע אליו דרך גרם המדרגות שיורד מפתח הכניסה. החדר השני הוא חדר הפושרים (טפידריום) והוא מרוצף פסיפס לבן. מעבר מוביל אל החדר השלישי, שהוא חדר הרחצה החם (קלדריום), אף הוא מרוצף פסיפס. מתחת לרצפת הפסיפס נחשפה מערכת היפוקאוסט – רצפה כפולה שנועדה לחימום באמצעות הזרמת אויר חם. המערכת כוללת גם חמישים עמודי אבן שהחזיקו את רצפת הפסיפס. את שרידיהם ניתן לראות היום. כמו כן, התגלו צינורות חימום (טבולי) לאורך הקירות. החדר הרביעי הוא חדר הסקה (פרפורניום), שסיפק אויר חם להיפוקאוסט ולדוד החימום שהיה שם בעבר.

קולומבריום – שובך יונים

מעל הפתח של נקבת המעיין נחשף מבנה עגול (קוטרו החיצוני 9.2 מ') ששימש לגידול יונים. קירותיו עבים (0.7 מ') ובנויים אבני גזית (אבנים מסותתות). בצמוד לקיר, מעברו הפנימי, נבנו התאים לגידול היונים. חלל השובך נחלק בשני קירות ניצבים זה לזה בצורת האות T. נראה שגובה המבנה היה כשמונה מטרים, ושהיה בו מקום לאלפי יונים. המבנה נבנה בתקופה הרומית ונועד לייצור כמויות גדולות של זבל יונים לדישון השדות, אבל גם לבשר ולצורכי קורבן בבית המקדש בירושלים. כיום ניתן לראות את שרידי הקולומבריום.
מאת: 
הדר רוט, צוות בית ספר שדה חוף הכרמל
I visited here
0
Like it
0

תגובות