נחל שיח

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • הנוף מנחל שיח לחוף הכרמל
  • "עין משוטטים"
  • מערת קומותיים

נחל שיח

נחל שיח הוא נחל אכזב, בתוך העיר חיפה המתחיל משכונת "כרמליה" בדרום מערב חיפה ונשפך לים בסמוך לתחנה מרכזית חוף הכרמל.

"עין משוטטים" ו"עין שיח"

נובע מבין שכבות אבו ממערה חצובה ומימיו נקווים לתוך בריכה בנויה הצמודה למצוק. המעיין קיבל את שמותיו השונים מהתקופות השונות שבהן היה בשימוש ובעל חשיבות. שמו הערבי של המעיין היה "עין אל פארג", בעברית הפירוש הוא מעין אם הגאולה. משמעות שם המעיין בערבית משמרת מסורת ערבית שלפייה אלישע, תלמידו של אליהו הנביא הרווה את צימאונו ממי המעיין. בתקופה המנדטורית (1916) הקומה "אגודת המשוטטים" שנוסדה בבית ספר "הריאלי" בחיפה וחבריה נהגו לערוך טיולים רגליים בכרמל וברחבי הארץ. "המשוטטים" היו חלוצי תרבות הטיול בישראל והניחו את היסודות להגנת הטבע בארץ. מעיין נוסף בנחל הוא "עין שיח" הנובע בהמשך מורד הנחל. שמו של המעיין כשם הנחל, אך בתקופה הצלבנית שמו של המעיין היה "עין המתיישבים" ושימש את הנוצרים הכרמליתים שהתיישבו בנחל. המעיין נקרא גם "מעיין אליהו" על שם אליהו הנביא שלו חשיבות רבה בכרמל. במאה העשרים המעיין שימש כמקור המים של השכונה היהודית בחיפה. כיום מי המעיין מוזרמים בנקבה לתוך ברכות אגירה בתוכם ניתן להתרחץ.

המנזר הכרמליתי:

בנחל שיח מצויות חורבותיו של מנזר כרמליתי מהתקופה הצלבנית (מהשנים 1099עד 1291) במורדותיו המערביים של הכרמל. על פי המסורת מלחמתו של אליהו הנביא בנביאי הבעל התרחשה בקרן הכרמל "המוחרקה". הכרמליתים הגיעו לכרמל בימי הביניים (סוף המאה ה12). המסדר הכרמליתי הוא אחד המסדרים הקדומים בעולם הנוצרי. במסדר התקבצו נזירים שהגיעו ארצה לאחר מסע הצלב השלישי והתיישבו בנחל שיח. בנחל שיח מצאו מעיין שנקרא על שם אליהו הנביא ומערה נקראה על שם תלמידו "אלישע". הנוצרים הערצינו את אליהו ובחרו להתיישב ולהתבודד תוך חיקוי אורח חייו של אליהו. בחירת המיקום היה שיקול תועלתי כמקור משיכה לצליינים והיווה מקור פרנסה לנזירים. הנזירים המתבודדים אולצו לחיות בחברותא בגלל התנאים הביטחוניים וכלכליים וכדי להתפלל ביחד בנו את בית התפילה ששרידיו נראים עד היום. המנזר היה מבנה דו קומתי שלהגנתו ממערב הוקמה חומה כפולה בעלת קמרונות וחרכי ירי כנגד מתנכלים. רוב חברי המסדר הכרמליתי עזבו את הארץ קצת לפני נפילתה הסופית של ממלכת הצלבנים בארץ והקימו באירופה מנזרים. הכרמליתים שבו לכרמל במאה ה16 ובנו מנזר חדש ב"סטלה מאריס".

דגי זהב במעיינות:

בשנים האחרונות קיימת תופעה של הכנסת דגים פולשים (מנים המזיקים למערכות האקולוגיות ומהווים איום למגוון הביולוגי) למערכות מים. בבתי הגידול הלחים לדגים פולשים ישנה השפעה שלילית על קבוצות שונות של בעלי חיים ביניהם דו חיים וחסרי חוליות על ידי טריפה או תחרות על משאבים. מצב הגורם לירידה בשרידותם. בישראל 14 עד 16 מיני דגים פולשים שאוכלסו בכוונה או בשוגג על ידי האדם בבתי הגידול הלחים. דג הזהב הוא דג פולש הנחשב לאחד הנפוצים ביותר במסחר בבעלי חיים. דג הזהב הוא טורף אוכל כל שניזון מסרטנים קטנים, זחלי חרקים, ביצי דגים, דגים צעירים, אצות וחומר אורגני נרקב. בחיפושיו אחר מזון הוא גורם לעכירות גבוהה במים ופוגע בצמחייה. הסיבות לתופעה של החדרת דגי זהב הן: לצורך תחושת סיפוק והרגשה טובה, יופי ורומנטיקה,"השבה לטבע" ויש אנשים שמאמינים שהם משביחים את המעיינות באמצעות הכנסת דגי הזהב. כיום בבריכות האגירה של עין שיח קיימים דגי זהב שהוכנסו.

הצמחייה בנחל:

הנחל מאופיין בצמחייה של חורש ים תיכוני, תצורת צומח ירוקת עד ששולטים בה עצים נמוכים, מטפסים ושיחים בעלי גזעים מרובים. החורש מאפיין אזורים ים תיכוניים שכמות המשקעים בהם נמוכה יחסית (400 עד 800 מ"מ בשנה). בנחל שיח ניתן לראות את מגוון הצומח של החורש הים תיכוני. מהעצים אלון מצוי, חרוב מצוי, אלה ארצישראלית ולבנה רפואי. מטפסים כמו קיסוסית קוצנית, קיסוס החורש וזלזלת הקנוקנות. מהשיחניים ניתן למצוא את הלוטם המרווני והשעיר, קידה שעירה ורתמה קוצנית (הייחודית לכרמל) וחלבלוב השיח. חלבלוב השיח הוא אחד ממיני השיחניים שתחום צמיחתו בארץ הוא בין נחל שיח ונחל אזוב. המאפיין של החלבלוב הוא הנוזל הלבן הנמצא בעליו וגבעוליו שמזכיר במראה חלב ומכאן השם. בנוסף הצמח הוא רעיל. באביב צבעו ירקרק צהוב ובקיץ ובחורף הוא בשלכת. חלבלוב השיח התגלה וזוהה לראשונה על ידי האגרונום אהרן אהרנסון.
מאת: 
יובל מרקוביץ, בית ספר שדה חוף הכרמל
Like it
0
I visited here
0

תגובות