נחל ערוגות

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • 1
  • 2
  • 3

נחל ערוגות

נחל ערוגות הוא נחל איתן הזורם בשמורת עין גדי. בנחל מפלים ובריכות מים מתוקים. השביל מסומן וחוצה את הנחל מספר פעמים. ההליכה היא בערוץ קניוני שקירותיו הם שכבות שכבות של סלעי משקע ימיים המרמזים על ההיסטוריה הגיאולוגית של האזור. בתוך הערוץ סלעים גדולים שנפלו לפני שנים רבות מהקירות התלולים. חלק מהמסלול עובר בצמחייה סבוכה המצלה על המסלול. אגן נחל ערוגות הוא גדול מאוד (235 קמ"ר) והוא מנקז מהרי חברון דרך מדבר יהודה עד לשפך בים המלח. אופי הזרימה בנחל זה בחורף הוא שטפוני בנוסף על הזרימה הקבועה בו. ומכיוון שאגן הניקוז גדול השטפונות חזקים מאוד.

תפוח סדום (פתילת המדבר הגדולה)

עץ או שיח מדברי, ממשפחת האסקלפיים, מוצאו סודני, והוא גדל באזורים חמים ועשירים במים. לעץ זה פירות דמויי תפוחים והאגדה מספרת כי כשהפך אלוהים את סדום הפך את עץ התפוח לעץ סרק. פרי העץ כמעט חלול פרט לציציות המפיצות זרעיו. ציציות אלו יכולות לשמש כפתילות הנדלקות בקלות ומכאן שמו. פרחיו דמויי כוכבים והם פורחים במשך הקיץ. הצמח רעיל לבני אדם ואף לרוב בעלי החיים, פרט לשני חרקים, דנאית סדום (פרפר) וכושן ארסי (חגב).

יעל

יעל הוא בעל חיים מוגן, הוא יונק צמחוני, ממשפחת הפריים. היעל חי בעדרים קטנים (כ-20) ונפרדים של נקבות או זכרים, הנפגשים בעונת הייחום. לזכר זקן קטן מתחת לסנטר, משקלו כ 50 ק"ג, קרניו מתעגלות לאחור ואורכן מגיע עד 130 ס"מ. הנקבה קטנה יותר, שוקלת כ 30 ק"ג, קרניה ישרות ואורכן מגיע עד 40 ס"מ. ליעל רגליים קצרות ושריריות, המותאמות לטיפוס בהרים ובמצוקים. ליעל פרסה קשה ובמרכזה כרית רכה שמותאמת לטיפוס על מצוקים תלולים במיוחד. בזכות יכולת הטיפוס של היעלים הם חיים על צוקים. האוייבים הטבעיים של היעל הם צבוע, זאב ונמר.

שטפונות

שיטפון הינו זרימה של מים, הנוצרת בפרק זמן קצר ולעיתים פתאומית, השטפון מתקדם בנחל במהירות לעבר אזור השפך שלו. שיטפונות גובים מדי שנה מחיר בנפש וגורמים נזק לתשתיות. הנחלים במדבר יהודה מתאפיינים בערוצים, שבסמוך למצוק ההעתקים הופכים לקניוניים, כאשר גשם יורד על כל אגן הניקוז הזרימה הקבועה בנחל הופכת במהירות לשטפונית. בנחל ערוגות יש שטפונות כמעט כל שנה, בשנת 2001 היה שיטפון רציני שהרס את הגשר בכביש 90 מעל נחל ערוגות, גשר זה נבנה בשנית בשנת 2008.

תל גורן

תל גורן הוא אתר ארכיאולוגי בו מזהים את עין גדי המקראית. זהו תל קטן הנמצא מצפון לחניון נחל ערוגות, שראשיתו בסוף התקופה הישראלית השנייה (586-1000 לפנה"ס). התל היה מיושב באופן רציף עד המאה השישית לספירה. בתל ניצלו את תנאי האקלים החמים של האזור, יחד עם מי המעיינות לגידול חקלאות שלחין מפותחת, שכללה צמחי מרפא וצמחי בושם נדירים, כדוגמת האפרסמון. בתל נמצאו שרידי כלי חקלאות וכלים להכנת בשמים.
מאת: 
צילום: אילן מור
Like it
0
I visited here
0

תגובות