נחל מעפילים

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • מפת תוואי המעפילים

נחל מעפילים

נחל מעפילים הינו אחד מוואדיות הכרמל, מקורו בגבעת היערנים שנמצאת צפונית לכפר עוספיה ושפכו בקיבוץ יגור שממוקם בתוך שבר יגור. זהו אחד מהנחלים הקצרים ביותר בכרמל, אורכו כ- ק"מ וחצי ויורד גובה של כ- 500 מ' דבר ההופך את תוואי שטחו לתלול מאוד. השם המקורי שלו הוא "נחל הנחש" בגלל הפיתולים לאורכו, אך לאחר תק' השלטון הבריטי בארץ קיבל הנחל את השם "נחל מעפילים". הוא זכה לכינוי זה בעקבות אירוע שהתרחש בשנת 1945 במסגרתו ארגון ההגנה של הישוב היהודי בארץ החליט לצאת למבצע שחרור מעפילים יהודיים מהמחנה בעתלית שתופעל ונוהל ע"י הבריטים. הנחל היה המקטע האחרון בו צעדו המעפילים מהמחנה עד הגיעם לקיבוץ יגור ששם אנשי הקיבוץ חיכו לבואם בקוצר רוח. הנחל מאופיין בצמחיה סבוכה, צפופה ומגוונת המורכבת מעצים, שיחים, מטפסים ופרחים שונים.

שחרור מחנה המעפילים בעתלית

בשנת 1934 הבריטים ששלטו בארץ הגבילו את מספר אישורי העלייה של היהודים מרחבי אירופה ארצה. פסיקה זו לא מנעה מהיהודים לעלות לארץ ולכן הם החלו להגיע הנה בדרכים לא חוקיות. תופעה זו קיבלה את השם "העפלה". אחת מהדרכים הלא חוקיות לעליה הייתה דרך ספינות ואוניות שעוגנות בחופי הארץ. כאשר הבריטים גילו שיהודים מעפילים הנה הם עצרו אותם במחנות מעצר למעפילים כאמצעי שליטה ובקרה של השלטון ביהודים. אחד המחנות הגדולים היה בעתלית. הישוב היהודי בארץ לא ראה בעין יפה את יחס הבריטים למעפילים ובשנת 1945 ארגון הפלמ"ח יצא במבצע שחרור מעפילים מהמחנה בעתלית. בליל ה-9 באוקטובר נפרצו גדרות התיל של מחנה המעצר וכל המעפילים שוחררו והחלו לצעוד לכיוון נחל אורן שממזרח למחנה והחלו לטפס לכל אורכו את הר הכרמל. משם המשיכו ובהגיעם לאזור עוספיה החלו לרדת את ההר בתוואי נחל הנחש. אמנם מדובר במקטע יחסית קצר באורכו אך תלילותו הקשתה על המעפילים שלא היו מצוידים למסע שכזה. בהגיעם לקיבוץ יגור פגשו בשלטון הבריטי אשר ניסה לעצור את הפליטים מחדש אך בעזרת תושבי הקיבוץ ואנשי הישוב שגרו בקרבה בשיתוף אנשי הפלמ"ח הצליחו להדוף את הבריטים. הם מנעו מהמשטרה מעצר של פליטים ואח"כ פזרו אותם ביישובי העמק. המשטרה לא יכלה לעמוד בהתנגדות מסוג זה ונסוגה. לאחר כשעתיים הופיעה עם כוח גדול אך אחרה את המועד היות והפליטים כבר פוזרו למשקים ברחבי הארץ

עדות של חבר פלמ"ח שהוחדר למחנה המעפילים

"כל ההכנות נגמרו. שעת האפס נקבעה לשעה 01:00. השעה 18:00 עזבה חוליה א' על ציודה את שערי המחנה. לפני זה הודעתי להם על סימן הדחייה, שכן מרגע עזיבתם את המחנה נפסק הקשר בינינו, ומעתה פעלו רק לפי לוח זמנים קבוע מראש. בחצות הלילה נשאתי את עיני בחרדה לכרמל, שמא אירע דבר מה והמדורה הועלתה, אך הכרמל היה אפל. שום סימן לא ניתן! ב- 00:30 תפסו חוליות ב' ו'ג' את עמדותיהן לקראת התחלת הפעולה, ואף אני תפסתי את מקומי, לפי התוכנית, בקרבת הגדר הצפונית. בשעה 00:50 שמעתי את חוליה א' מתקרבת לזקיף הצפוני. הזקיף שאל "מי זה", קיבל את התשובה השגרתית, אך חשד, כנראה, שמשהו אינו כשורה ושמעתי קריאתו "ענדאק". ריצה קלה של שני זוגות רגליים, דריכת רובה וירייה עקרה ולאחר מכן גניחות של הזקיף- כאילו חנקוהו. הזקיף הזה היה גברתן ובקושי התגברו עליו שני הבחורים. כל זה התרחש כהרף עין. הלילה היה שקט להפליא. חששתי שזעקת הזקיף עלולה להסב את תשומת לבו של אחד השוטרים, שנשאר במקרה ער אותה שעה, והוא עלול להזעיק עזרה. אולם השקט לא הופרע. בלי לחכות לדו"ח של הקשרים, נתתי את סימני האיתות בפנסי וכעבור רגע שמעתי את צקצוק הצבתות, שחתכו את חוטי התיל של הגדר, החוסמת את חירותם של אחי המעפילים." שלום אחבלין איש פלמ"ח, הסתנן למחנה בסיפור כיסוי של מורה לעברית שתפקידו ללמד את האסירים במחנה את השפה העברית.

מורן החורש

תצורת הצומח הטיפוסית לכרמל היא החורש הים תיכוני שהוא ירוק עד וקשה עלים. חורש זה מכסה שטחים נרחבים ונותן לו את מראהו הירוק במשך כל השנה. אחד הצמחים המצויים באזור של המדרונות הצפון מזרחיים של הכרמל הוא מורן החורש. בארץ הוא צומח בגליל העליון ובכרמל, הסיבה לתפוצתו המצומצמת בארץ לא ברורה. מורן השיח הינו שיח ירוק עד אשר פורח בחודשים מרץ- אפריל. הפרחים בצבע לבן, הפרי ענבה עסיסית מתקתקה ומוארכת שצבעה סגול- שחור מתכתי אשר נאכל ומופץ ע"י ציפורים. המורן מקובל בארץ כצמח נוי ונמצא בגינות רבות. בדרך כלל מוצא הצמחים שבגינות לא מצמחי מורן הגדלים בר בארץ, אלא מזרעים שהובאו מאירופה.
מאת: 
דוריס עובדיה בית ספר שדה חוף הכרמל 2016
Like it
0
I visited here
0

תגובות