נחל דוד

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • יעל בנחל דוד
  • טחנת קמח בנחל דוד
  • נחל דוד
  • סלוודורה בנחל דוד

נחל דוד

נחל דוד הוא נחל איתן הזורם בשמורת עין גדי במדבר יהודה, במשך כל השנה. עיקר המים בו הם ממעין דוד. חלקו העליון של הנחל הוא מתון ואין בו זרימה במהלך השנה. בחלקו התחתון ישנם מפלים זורמים והבולט שבהם הוא מפל דוד, בתחתית המפל בריכה אך הבריכה סגורה לכניסת מטיילים. לאורך נחל דוד מצויות טרסות חקלאיות קדומות מתקופת המקרא ואף אחרי זה, שם גידלו צמחים והידוע שבהם הוא האפרסמון, ששימש כצמח בושם המיוחד לאזור. בנחל צמחיה יחודית המשלבת בין צמחיית מדבר לצמחיה טרופית. ככל נחלי מדבר יהודה גם בנחל דוד קיימת סכנה של שטפונות בעונת החורף.
שעות פתיחה: 
שעון קיץ: בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00. בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00 שעון חורף: בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00. בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00 הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעות הסגירה הרשומות מעלה
טלפון: 
086584285

סלודורה פרסית

סלבדורה פרסית היא עץ נמוך מוגן הגדל בנאות-מדבר. סלבדורה פרסית פורחת בין ינואר למאי, בפרחים קטנים (2 מ"מ) וירוקים. פרפר בשם לבנין הסלבדורה חי על צמח זה, וזחליו נזונים אך ורק מעלי הצמח. סלבדורה פרסית גדלה ליד מעיינות ובואדיות במדבר חם במיוחד. הסלבדורה ידועה כמקור למברשות-שיניים טבעיות, לפי המסורת הנביא מוחמד השתמש בענפי העץ לצחצוח שיניו ומכאן הפכה לצמח קדוש למוסלמים. בכניסה לנחל דוד ישנה סלודורה.

שפן סלע

בנחל דוד ניתן לראות שפני סלע רבים. שפן הסלע הוא יונק מכרסם צמחוני ממשפחת השפניים, פעיל ביום וחי באזורי מצוקים ובמחילות סלעים. השפן הוא בעל חיים חברתי, החי בקבוצות של מספר משפחות, המורכבות כל אחת מזכר בוגר, מספר נקבות, גורים ומספר זכרים צעירים. הזכר גדול מהנקבה. משך ההריון של שפן סלע הוא כ- 7 חודשים ונולדים שניים עד ארבעה גורים. לשפן הסלע פרווה חומה וקצרה ובעולם צדים אותם הודות לפרוותם. האויבים הטבעיים של השפנים הם עופות דורסים, תנים ונמרים. באזורים ללא טורפים טבעיים הם מתרבים ויכולים לגרום נזק לחקלאות.

נטף נחלים

נטף נחלים (טרוורטין) הוא חומר גירני (CaCO3) (ארגוניט) ממקור לא אורגני, רך ומשוכב בשכבות דקות מאוד. מקור החומר הוא בחומרים המומסים במים, הזורמים בנחלים. המים עשירים בחומרים אלו ובתנאים של זרימה איטית וחום ישנה שקיעה של נטף נחלים ממש כמו האבנית המצטברת בקומקום הבייתי. בנחל דוד ניתן לראות את הנטף במפלים פעילים או במפלים שאינם פעילים ובהם ניתן למצוא מאובנים המרמזים על שורשים. כיום נטף נחלים משמש גם כחומר בנייה (שיש).

בית הכנסת העתיק

בין נחל דוד לנחל ערוגות ישנו מבנה דמויי אוהל לבן. מבנה זה שומר על ממצאי ארכיאולוגיה שנחשפו בשנת 1965. בית כנסת מהמאה הרביעית עד המאה השישית לספירה. בבית הכנסת רצפת פסיפס מרהיבה מקושטת באיורי מנורת שבעה קנים, צמחים ובעלי חיים וכן פסיפס מאוחר יותר ובו כתובת בארמית ובעברית. אחת הכתובות היא של רשימת אבות האנושות (מאדם ועד אברהם) ומטרת הכתובת השנייה היא לשמור על סוד גידול האפרסמונים, שהוא המפתח לקיום הישוב באזור. מפרי האפרסמון הפיקו בושם, הנחשב למשובח בימי בית שני. בית הכנסת נחרב בשריפה.
מדריך קולי: 
מאת: 
כרמית כהן איש שלום
I visited here
1
Like it
1

תגובות