נחל גשרון

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • תצפית על נחל גשרון עליון

נחל גשרון

הנחל הדרום-מערבי ביותר במדינת ישראל . יובליו הראשונים של הנחל מתחילים צפון מערבית להר יואש מרום של כ-700 מטרים. אורכו של הנחל הוא כ-8 ק"מ והוא מתנקז לתוך "ואדי טאבה" הנמצא בסיני ונשפך למפרץ אילת. תוואי הנחל עובר דרך מגוון צורות נוף שונות ומגוון סלעים ביניהם סלעים מגמתיים, גירניים, חוליים וקונגלומרט. הנחל מהווה בית גידול טבעי המורכב ממגוון בע"ח וצמחים מדבריים האופייניים להרי אילת. בנחל עובר חלקו הדרומי של שביל ישראל בין עין נטפים לבין ראש מפרץ אילת. עקב מצב בטחוני, בשנת 2014 הוצבה בחלק מתוואי הנחל גדר הגבול החדשה בין ישראל למצרים.

גבול ישראל-מצרים

בשנת 1906 נקבע הסכם גבול בין הממלכה המאוחדת של בריטניה, לה היה אינטרס כלכלי וצבאי בתעלת סואץ לבין האימפריה העות'מאנית. לאחר שהועלו מספר הצעות לדיון הציבו הבריטים עובדה כי קו הגבול יעבור מרפיח לעקבה אך בעקבות התנגדות מהצד העות'מאני עקב קירבתו של הגבול לעקבה שהיוותה עיר נמל חשובה, הבריטים נסוגו 14 קילומטר דרומה לאורך רצועת החוף והציבו את הגבול בין רפיח לטאבה. קו גבול זה נשמר וכן הוא מהווה את קו הגבול בין ישראל למצרים כיום. בעבר עמדה גדר תיל פשוטה לאורך הגבול, בעקבות המתיחות הבטחונית בסיני ועל הגבול וחדירת הפליטים מסיני לישראל הוצבה גדר גבול מאסיבית ומתוחכמת בגובה 5 מטרים וכן הכוח הצבאי הוגבר.

מעבר צפרא

מעבר צפרא הוא מעבר צר באבן החול שנוצר כתוצאה מבליה טבעית על ידי זרימת שיטפונות והתמוטטויות. הוא אחד מהיובלים הקטנים המתחברים אל נחל גשרון מצפון. המעבר קרוי על שמה של צפרא צמרת. סיפור שכך היה בשנת 1956 מספר על בת גרעין שהייתה בהכשרה בקיבוץ גבע, ועבדה בלול בהיאחזות עין רדיאן (יטבתה). באחד הימים, היא הגיעה לטיול בנחל גשרון ונתקעה בנקיק הצר עד אשר חולצה משם בעזרת חבריה.
מאת: 
בני סליצקי וגל איצקוביץ', צוות החברה להגנת הטבע באילת
Like it
0
I visited here
0

תגובות