מפעל שטראוס עלית

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • רחבת הכניסה למפעל עלית
  • תלמידי תיכון שרת נהנים בסיור במפעל עלית בנצרת עילית

מפעל שטראוס עלית

מפעל שטראוס-עלית הוקם בשנת 1933 ברמת גן והמוצר הפופולארי ביותר שלו היה השוקולד פרה ששווק בשם "שמנונית". בשנת 1940 רכשה עלית את מפעל ש"חל" שמייצר מוצרים משומשום כמו: טחינה וחלבה. ב-1956 עלית רוכשת את מפעל צ.ד שבנצרת עילית מה שהופך להיות סימן ההיכר של המפעל. המפעל התחיל את דרכו עם 30 עובדים וכיום עובדים בו 700 איש. בשנת 1958 מחליטה עלית לייצר קפה נמס בארץ מה שהופך להצלחה מידית. וכיום נמצא כמעט בכל בית. בשנת 1992 עלית חותמת על הסכם עם חברת המזון הענקית האמריקאית ויצרנית החטיפים המלוחים הגדולה בעולם. ולישראל מגיעים חטיפים כמו: ראפלס וציטוס הנמכרים בעולם. בשנת 2004 חברות שטראוס-עלית התמזגו. מפעל שטראוס עלית זכה במקום הראשון בייצור הממתקים במזרח התיכון. מפעל עלית התקדם בשנים האחרונות מבחינה טכנולוגית, למשל אז היו צריכים ש7 אנשים יעבדו עם המכונה, וכיום כשהמכונות מתקדמות צריך רק בן אדם אחד שיסתכל שהמכונה עובדת כראוי. דבר זה מצמצם את מספר המועסקים במפעל ובקצב הזה בעתיד כבר לא יצטרכו עובדים ורק המכונות יעבדו מעצמן. בשנים האחרונות מפעל שטראוס נכנס לעוד חברות וייצר עוד מוצרים ודברים חוץ משוקולד וקפה.
שעות פתיחה: 
ימים א' –ד' בין השעות 09:30-18:00 יום ה' בין השעות 9:00-14:30 בערבי חג וימי חג אין סיורים
טלפון: 
1-800-777-777

משפחת שטראוס

משפחת שטראוס התחילה כאשר ד''ר ריכדר והילדה שטראוס עלו לארץ ב1936 מגרמניה והשתקעו בנהריה, הם גידלו ירקות הקימו רפת קטנה וטיפחו שתי פרות. ב1938 הילדה מכינה קצפת מעודפי החלב שנישארו ומניחה אותו על תותים שליקטה מהגינה, מהר מאוד המעדן של הילדה התפרסם והם התחילו לשווק אותו, הנציב הבריטי העניק להם פרס על מעדן חלב זה. אחרי הצלחת המעדן ב1939 הם מוכרים את הרפת ומקימים מחלבה בנהריה המחלבה הצליחה מאוד ובמלחמות היה להם הרבה לחץ בגלל המצור בגליל המערבי כדאי להראות תושייה רבה. ב1949 הילדה החלה לעשות ניסויים ביתיים כדי לייצר גלידה והחברה גדלה והתחילה גם לייצר גלידות וב1956 מיכאל שטראוס בנם הצטרף אליהם אחרי לימודים בשוויץ בטכנאות חלב. אך ב1949 המחלבה נתקלה בקשיים כלכליים והם פנו לשר וקיבלו הלוואה. ב1962 שטראוס הקימו מפעל קרח אשר התחילו לייצר שם את גלידת ''טילון'' הגלידה הצליחה מאוד. באותו זמן שטראוס החלו לייצר גבינות. גבינת שמנת מהר מאוד קיבלה תביעה מהחברה ''דנונה'' ריכדר נסע ליישר את ההדורים וחזר עם הסכם ידע ותשלום תמלוגים לחברה הצרפתית. ב1969 חתמה הסכם עם דנונה ושטראוס החלה לשווק את מוצרייה בישראל שטראוס ודנונה החלו לייצר הרבה מוצרים אשר הצליחו וזכו להערצה כמו: ''דני'', ''מילקי'' ועוד.

שוקולד פרה

בשנת 1934 שוקולד ישראלי חדש נוצר תחת המותג "שמנונית" וכבר אז הפרה כיכבה על האריזה. בשנות ה50 המותג "שמנונית" התחיל להיקרא "שוקולד פרה" וגם האריזה חודשה והשתנתה. בתחילת שנות ה-80 בפעם הראשונה הצטרפו לשוקולד החלב המוכר טעמים נוספים כמו: שוקולד לבן, שוקולד עם בוטנים, ושוקולד עם פצפוצי אורז והפרה הפכה להיות "משפחת הפרה". שוקולד פרה מתחדש עם טבלה חדשה ופרה גדולה במרכז, ומתחיל גם הוויכוח הקבוע מי יקבל את הקובייה הגדולה. בשנת 2002 הפרה עושה "מייקאובר" ומשנה את המראה שלה. מצטרפים למשפחה גם: שוקולד מריר, שוקולד לבן עם עוגיות, השוקולד במילוי קרם חלב וקרם נוגט, ועוד טבלאות עם מילויים שונים. ובשנים האחרונות הפרה חזרה לגודל מלא ובכל אריזה מתווסף גל של צבע המסמן את הטעם הייחודי שלה. בכל 2 שניות נמכרת חפיסת שוקולד פרה. קו הייצור של שוקולד פרה מייצר כ-20,000 טבלאות בשעה. מדי שנה נמכרות כ-50 מיליון חפיסות שוקולד. בטבלת שוקולד יש 20 קוביות + קובייה אחת גדולה.

קפה עלית

בשנת 1958 חברת עלית קיבלה החלטה נועזת לייצר קפה נמס בארץ, בעוד שאותותיהם של ימי הצנע עדיין ניכרים במנטליות הישראלית וקפה נמס נחשב למשקה יוקרתי. במאי 1958 נחנך מפעל קפה נמס צפת – ההצלחה הייתה מידית. הצרכנים ייחסו למשקה החדש לא רק טעם וריח, אלא סגנון חיים ואווירה של חו"ל. מחירו היה נגיש לכל כיס ובמהרה הפך קפה נמס עלית למוכר ואהוב בכל בית בישראל. בשנת 1959, עלית נבחרה בסקר דעת קהל לחברה המובילה בקפה בישראל. על סמך הסקר חוברה הסיסמה שליוותה את עלית שנים רבות: "העם החליט - קפה עלית". בעקבות ההצלחה הסוחפת של הקפה הנמס, קונה "עלית" את "קפה קו" בלוד, אשר ניסה לייצר תחרות לקפה הנמס של עלית ללא הצלחה מרובה. "עלית" שינתה את ייעודה מקפה נמס לקפה קלוי ויוצרו בו, בין היתר, אבקת משקה "זיפ", שוקולית ושוקו פלא. כיום נחשב המפעל למוביל בישראל בייצור קפה טחון וקלוי לסוגיו. במקביל לפעילות המקומית, הגיעה הנהלת עלית למסקנה כי גודלו של השוק הישראלי מחייב מציאת פתרונות לצמיחה מחוץ למדינת ישראל. ובשנות ה90 עלית התחילה לשווק קפה בפולין, בהמשך הקימה החברה מפעל לייצור קפה בעיר פוזנן והגיעה למעמד מוביל בשוק הקפה הפולני.
מאת: 
לינוי אזולאי, לינור איפרגן, ורדה אבורמילה, אריאל גלעדוב. תלמידי יא תיכון שרת נצרת עלית
I visited here
0
Like it
0

תגובות