מפעל המים מקורות הירקון

הודעת שגיאה

  • Notice: Undefined variable: section_title ב-maslulari_tuor_site_node_view() (שורה 54 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/maslulari/features/maslulari_tuor_site/maslulari_tuor_site.module).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • מקורות הירקון
  • ברכת הנופרים
  • בית הבטון

מפעל המים מקורות הירקון

מקורות הירקון הם מעיינות ראש העין. מאות נביעות שופעות במתחם מרוכז בצידו המזרחי של מבצר אנטיפטרוס. ספיקת המעיינות הרבה, כ-220 מיליון מטרים מעוקבים בשנה הביאה ליצירת אגם מים טבעי בחלק זה של נהר הירקון. לכל אורך תקופות ההסטוריה השתמש האדם במעיינות הירקון לצרכיו וזו אחת מהסיבות העיקריות להתיישבות הענפה בתל אפק. הבריטים הקימו בשנות השלושים של המאה הקודמת מפעל מים גדול מימדים, שהזרים מים ממעיינות הירקון לירושלים. מפעל המים בקו מקורות הירקון – ירושלים היה מפעל מודרני וייחודי בארץ. משאבות הירקון סיפקו לירושלים כ-4 מיליון מטר מעוקב מים בשנה. בסמוך למתקני המשאבות היה מחנה צבאי עבור החיילים הבריטים ששמרו עליו. במלחמת העצמאות הופסקה פעילותו של המפעל בגלל פיצוץ המשאבות באזור לטרון על ידי הירדנים, אך בשנת 1955 סכרה חברת "מקורות" את המעיינות מחדש והמים הוזרמו בקו ירקון – נגב.

במהלך מלחמת העצמאות היה ניסיון של הצבא העיראקי שתפס את המרחב לפוצץ את משאבות המים בירקון, אך הדבר לא צלח. סיפורים שונים התפרסמו אודות הצבא העיראקי ומשאבות המים: סיפור אחד מעלה כי המפעל לא פוצץ מפני שהחייל העיראקי, שהיה מאוהב באחת מבנות הכפר, חבר את החוטים הפוך כדי למנוע את הפיצוץ. בסיפור אחר מתואר איש הש"י (שרות הידיעות) ליפסקי שישב בין המפקדים והעלה רעיון לשלוח חקלאי יהודי שיתידד עם החיילים הירדנים וישכנעם לא לפוצץ את המשאבות.
Like it
7
I visited here
11

תגובות