מי קדם- פארק אלונה:

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • סמל המועצה האזורית אלונה
  • אמת המים לקיסריה
  • מטיילים בנקבה הרומית באלונה

מי קדם- פארק אלונה:

מי קדם הוא אתר היסטורי וארכאולוגי מהתקופה הרומית-ביזנטית הממוקם בפארק אלונה. באתר התגלתה נקבה חצובה שהיוותה חלק ממפעל המים ההרודיאני לעיר קיסריה אליה ניתן להיכנס ולהתרשם מקרוב ממימיה.

יישובי אלונה ופארק אלונה

האתר הארכיאולוגי מי קדם ממוקם בפארק אלונה שבמרכז המועצה האזורית אלונה. שמה של המועצה נגזר מריבוי עצי האלון המרשימים הקיימים בתחומיה. במועצה שלושה יישובים: עמיקם, אביאל וגבעת ניל"י, היישובים מתבססים על חקלאות ובמיוחד על כרמי הגפנים הרבים אותם ניתן לראות מכל עבר. המועצה יושבת באגן הניקוז של נחל תנינים בתווך שבין רמות מנשה לבקעת הנדיב ובה שלש מערכות מים: טבעית- נחל תנינים, קדומה- הנקבה הרומית, מודרנית- מפעל נחלי מנשה של ימינו. פארק אלונה שבלב המועצה, מפגיש את שלשת מערכות המים ומספק חוויה מהנה של טבע, מים, היסטוריה התיישבות וחקלאות.

הנקבה הרומית

הנקבה שנחשפה באתר מי קדם מנקזת כמה מאגרי מי תהום ומעיינות על תוואי נחל תנינים בדרכה לאמת המים של העיר קיסריה: עין צברין, עין עמיקם ועין עמי. בהכנת תוואי הדרך לתעלת הבטון של ימינו התגלו ארבעה פירים סמוכים זה לזה, כשנחפרו הפירים, נחשפה נקבה תת קרקעית חצובה בסלע הקירטון המחברת ביניהם. משוער שהנקבה נמשכת עוד מרחק רב עד להפיכתה לאמה בנויה באזור עינות שומי (שוני), אך זו לא נחפרה מעולם בשלמותה וכיום ניתן להלך "רק" בקטע קצר באורך 280 מטרים בערך מתוך 6 קילומטרים. באתר סרטון והדרכה המספקים ידע ורקע לנקבה הרומית. וחשוב מכל, מסלול הליכה בתוך מי הנקבה, אליו מומלץ להצטייד מראש בבגדים והנעלה למים ובפנסים.

איך ולשם מה נוצרה הנקבה הרומית

הנקבה היא חלקו העליון והרחוק ביותר של מפעל המים של העיר קיסריה, מפעל אדיר ממדים שסיפק מים לעיר הנמל המפוארת שבנה הורדוס המלך. מאפייניה ההנדסיים מעידים על תכנון מדויק איכותי ומרשים השייך לסטנדרט הרומי של בניה פרקטית ואיכותית ללא רתיעה מגודל ההשקעה. על כך מעידים המפלס המתון והמדויק, צורת החציבה של הפירים ודיוק המרחקים ביניהם, אשר תואמים את הוראותיו של המהנדס הרומי המפורסם ויטרוביוס בתכנון ובניה של מפעל מים כגון זה. את הנקבה חצבו צוותים שירדו דרך הפירים האנכיים לשני הצדדים במקביל, כדי שיוכלו להיפגש עם הצוותים השכנים ובכך להגביר את דיוק החציבה ואת יעילותה. הם השתמשו במיטב הטכנולוגיה שעמדה לרשות הרומאים, במכשירי מדידה כגון: פלס, גרומה, כרובאסט ובמכושים מפלדה.

מפעל המים ההרודיאני

כדי לספק מספיק מים לעיר מפוארת וגדולה כקיסריה, נאלצו מהנדסיו של הורדוס לספק פתרונות יצירתיים ויקרים מאד. מכיוון שבקרבת העיר אין מספיק מים הפתרון היה להרחיק מקו החוף ולחפש נקודות ומאגרי מים אשר יספקו לתושבי העיר ולחקלאות את צרכיהם. כך הוקם מפעל הובלת מים אדיר, שהשתרע לאורך כ-23 קילומטרים מעמיקם ועד לקיסריה, כשהוא אוסף עוד מי מעיינות רבים לספיקתו. האמה הגבוהה של קיסריה היא הביטוי המפורסם ביותר של מפעל זה, אליה זרמו מי הנקבה של מי קדם ועינות שומי. לאחר שנים ארוכות, עם גידול האוכלוסייה בעיר בתקופה הביזנטית, נוצר מחסור במים שנפתר על ידי שימוש בעינות כברה הסמוכים למעגן מיכאל של ימינו. זו האמה הנמוכה של קיסריה, הצמודה לגבוהה ונמוכה ממנה במעט. יוסף בן מתיתהו, מתאר את פארה של קיסריה והישגי הבניה בה, אך כמעט שאינו מתייחס למפעל המים שנתן לה חיים. מכך ניתן להסיק שהוא נתפס כדבר טריוויאלי לחלוטין, לפחות בעיני הרומאים.

נחל תנינים

נחל תנינים נקרא בשמו על שם אותם תנינים שחיו בו עד לפני 100 שנה. הנחל הוא אחד מהשרידים האחרונים למערכת נחלי החוף בישראל, והוא זורם ממעיינותיו ועד לים. הנחל מנקז אליו חלק גדול ונכבד מרמות ומנשה ודרום הכרמל. יובליו העיקריים הם נחל עדה (ונחל ברקן שנשפך אליו) נחל ניל"י ונחל אלונה. אזור רמות מנשה מתנשא למעל בקעת הנדיב ויוצר מערכת נחלים גדולה ושופעת מים. המורדות המערביים של האזור כלפי מישור החוף מתונים וארוכים ואילו המורדות המזרחיים יורדים בתלילות יחסית אל מישור עמק יזרעאל. אסימטריה זו קובעת גם את צורת ומבנה הנחלים בבקעת הנדיב: הנחלים היורדים מערבה: נחל דליה, נחל תנינים, נחל מנשה ונחל עדה הם ארוכים ובעלי מים ויובלים רבים. נחל תנינים ומעיינותיו מספקים מים לאדם גם בימינו . השאיבה באזור נעשית על ידי מקורות ומשמשת לחקלאות ושתייה.

עין אביאל

כשני קילומטר לכיוון בנימינה, בין סבך הקנה והפטל נמצא עין אביאל, מעין שופע וזורם כל ימות השנה. ממוקם כמאתיים מטר מערבית מהכניסה למושב אביאל. המעיין הוא אחד ממעיינות רבים הנמצאים לאורכו של נחל תנינים, ומומלץ מאד ליהנות ממימיו. צמח הקנה ושיחי הפטל הקדוש המאפיינים אזורי נחלים ומקווי מים יוכלו להיות לכם לעזר בזיהוי נחל תנינים והמעיין. שפיעתו של הנחל כל השנה מאפשרת ומספקת בית גידול למגוון צמחים ובעלי חיים הנמצאים בקרבת המים או בתוך המים. בניהם דו-חיים, שפיריות, דגים, פרוקי רגליים ועוד. כמעיין אשר זורם כל ימות השנה מהווה עין אביאל מוקד משיכה גם בלילה לבעלי החיים הליליים בניהם חזירי בר, תנים, דורבנים ושועלים.

זכות הטבע למים

כמו בעבר כך גם בימינו, מערכת הנחלים מרמות מנשה ובקעת הנדיב מספקים שירותים ומים לאדם. ניתן לראות את תוואי הצינור של מפעל נחלי מנשה לאורכו של נחל תנינים בבקעת הנדיב ובמעיין. המפעל מתבסס על איסוף מים עיליים בתעלות הטיה מהנחלים היורדים מרמת מנשה: סנונית-תנינים, עדה, ברקן ומשמרות המנקזים את הנגר המדרוני, ומהן מוזרמים המים בתעלות הטיה. הניצול האדיר של האדם בעבר ובימינו של משאבי המים, המעיינות, הנחלים ומי התהום הביא לחקיקת חוק- זכות הטבע למים שנחתם בשנת 1994. החוק לוקח בחשבון את הנחלים והטבע כצרכן לגיטימי וחוקי של מים. וכך מספק ומזרים מים לנחלים שהתייבשו עקב פעילות אדם או מקציב את כמות המים המותרת לשאיבה. כך יישארו מספיק מים בנחל למערכת הטבעית, הצומח, בעלי החיים והמטיילים הבאים ליהנות מהמעיינות והנחלים בימי הקיץ החמים. ולכן, תנהו מהמים ותשמרו על המעיין נקי.
מאת: 
שקד ליסק, נעמה רסיסי וישיב אלכסנדר, מסלול הוראת הגיאוגרפיה, מל"ח, מכללת אורנים.
I visited here
0
Like it
0

תגובות