מושב נהלל

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • מושב נהלל בלב עמק יזרעאל

מושב נהלל

נהלל הוא מושב העובדים הראשון בעולם- הוקם בשנת 1921.

על המושב

המושב שוכן בצפון עמק יזרעאל בצד כביש חיפה. שם המושב מקורו בספר יהושע פרק י"ט, על שמה של עיר בשבט זבולון. המתיישבים הראשונים, אנשי העלייה השנייה עלו לארץ בשנים 1904-1914 ממזרח אירופה. לאחר שעבדו מספר שנים במושבות, חוות חקלאיות, בקואופרציה ובקבוצות, הם רכשו ניסיון חקלאי, ושאפו ליצור מבנה התיישבותי חקלאי חדש. כיוון שלא מצאו סיפוק אישי בצורת החיים השיתופית כפי שהתנסו בה, הם בחרו להקים את מושב העובדים, שעל פי הרעיון ימזג בתוכו עקרונות של צדק חברתי וחיים מעמל כפיים כמו בקיבוץ מצד אחד, ותא משפחתי ומשק עצמאי כמו במושבה, מצד שני. עקרונות נהלל היו מבוססים על עבודה עצמית (אסור להעסיק עובדים חיצוניים), משק חקלאי מגוון, ערבות הדדית וקנייה ומכירה משותפת.

תכנון המושב

היישוב תוכנן בצורה מעגלית על ידי האדריכל ריכרד קאופמן. מטרת התכנון הייתה לתת מענה לדרישות ביטחוניות ומעשיות אך היא שיקפה בעיקר את הרצון להקים מושב שיושתת על עקרונות השוויון. בצורה זו מרחק כל משק מן המרכז הינו שווה וניתן לחלק את החלקות כך שגודלן יהיה שווה גם כן. הקמת המושב לא הייתה קלה- הנקודה שנקבעה כישוב הקבע של נהלל הייתה שוממה מישוב. מעיינות ונחלים, שלא היה מוצא למימיהם, יצרו על פני הקרקע ביצות ושלוליות וגרמו לדגירה מתמדת של יתוש ה"אנופלס" שמעביר את קדחת המלריה

מקומות פרנסה

לכל משק בנהלל שטח של כ – 100 דונם - רובו בהשקיה, מתוכו כ- 17 דונם בעיבוד משותף. המשק מעורב ומגוון: רפת לחלב, בקר לבשר, כבשים לבשר ולחלב, הודים לבשר ולרבייה, עופות לבשר ולביצים, מדגה, מעט מטעי פקאן ופרדס, פרחים ליצוא, כותנה, חיטה, סורגום ותלתן למספוא, ושאר גידולי שדה עונתיים. (מקור: אתר נהלל הרשמי)

משה דיין

הרמטכ"ל ושר החוץ והביטחון לשעבר משה דיין מזוהה מאד עם המושב. כאשר היה דיין בן שש, החליטו הוריו להצטרף לגרעין מקימי מושב העובדים הראשון, וכך עברה המשפחה להתגורר בנהלל בשנת הקמתו. את שנות בית הספר היסודי עשה דיין בבית הספר שבנהלל. משבגר, עבר לבית הספר התיכון החקלאי ושם סיים את חוק לימודיו, אף שזה היה אז בית ספר לבנות. עוד בילדותו נטל חלק במשימות הביטחון במושב, ובמהלך מאורעות תרפ"ט, בגיל 15, הוכנס בסוד ארגון "ההגנה". (מקור: ויקיפדיה- משה דיין).
מאת: 
עילי שרי, נאור אלעני וראובן בורשטיין.במסגרת שיעורי היסטוריה של כיתות י', בית ספר מעלה שחרות, יטבתה.
I visited here
0
Like it
0

תגובות