מגדל צדק

הודעת שגיאה

  • Notice: Undefined variable: section_title ב-maslulari_tuor_site_node_view() (שורה 54 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/maslulari/features/maslulari_tuor_site/maslulari_tuor_site.module).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • מגדל צאדק
  • מגדל צאדק
  • מגדל צאדק
  • מגדל צאדק

מגדל צדק

מגדל צדק או בשמו הנוסף מגדל אפק נמצא במורדות המערבים של הרי השומרון, בגבולה הדרומי של ראש העין. זהו אתר קדום הבנוי על גבעה בגובה 141 מטרים. במקום שרידי מצודה ששמרה על מעבר אפק מצדו המזרחי. מגדל צדק משמר את שמו הערבי הקדום של המצודה: "צאדק". האזור כולו היה שייך לשייח' צאדיק מהכפר הפלסטינאי ג'מאעין שבשומרון. חמולת ג'מעין השתלטו על האדמות ובנו את המצודה על בסיס השרידים הקדומים וקראה למקום על שמם, מג'דל צאדק אל ג'מעיני. במצודה מכלול בניינים מהתקופה העות'מאנית שנבנו על המצודה הצלבנית מהמאה ה-12 לספירה שנקראה "מיראבל", פלא היופי. המצודה הצלבנית נהרסה על ידי צלאח א-דין בשנת 1187 לספירה.

מעבר אפק הוא השטח שבין מעיינות הירקון ממערב והשלוחות המערביות של השומרון במזרח, מגדל צדק ממוקם בנקודה השולטת על המעבר. מעבר צר זה היה בדרך הים הקדומה שהובילה ממצרים דרך ארץ ישראל לארם נהריים. המעבר היה נחוץ על מנת לעקוף את נחל הירקון ואת הביצות של השרון. תיאור הסטורי מרתק אודות צוואר הבקבוק של אפק נמצא ביומנו של התייר ההולנדי ואן דה ולדה שביקר באזור בשנת 1851. דה ולדה היה בדרכו מהרי שכם ליפו וניסה לחצות את הירקון עם סוסו בקרבת המצודה, בעיצומה של סערת גשמים...אולם, לא רק שלא חצה את הירקון, אלא בקושי ניצל מטביעה.
Like it
5
I visited here
4

תגובות