כנסיית האושר בהר נחום

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • הכנסיה בהר נחום
  • האפסיס מעל המזבח בכנסיה
  • בחצר הכנסייה
  • תצפית לדרום

כנסיית האושר בהר נחום

כנסיית האושר שבראש הר נחום היא מן האתרים הקדושים ביותר לנצרות באזור הכנרת. על פי המסורת, במקום זה נשא ישו את "דרשת ההר" שבה נכללים עקרי תורתו. הכנסייה בנויה בצורת מתומן (ע"פ שמונת פסוקי האשרי) ועל כל אחד משמונה צלעותיה כתוב פסוק אחד מתוך הדרשה, כדוגמת: ".... אשרי עניי רוח כי להם מלכות שמים ..." כל אחד מפסוקי הדרשה מתחיל במילה" אשרי" ומכאן שמה של הכנסייה. ממרפסת הכנסייה ניתן לצפות דרומה ומזרחה לעבר הכנרת והגולן. הכנסייה הפרנציסקנית ובית הארחה שבה, נבנו בשנים 1936 עד 1938 על ידי האדריכל האיטלקי ברלוצי, אשר בנה כנסיות רבות בארץ. כאן לפי המסורת בחר ישו את 12 השליחים. ברצפת הפסיפס רשומים סמליהם של שבע מידות האדם: התבונה, הלב, מאזני צדק, גבורה, אמונה, כיבוש היצר והתקווה. במורדותיו של ההר האושר התגלתה כנסיה ביזנטית מהמאה ה - 4 לספירה, שייתכן והיא מציינת את המיקום ההסטורי של דרשת האשרי.
שעות פתיחה: 
בכל ימי השנה בוקר: 08:00 – 11:40 צהריים: 12:30 – 16:40
טלפון: 
046726712

מיקום גיאוגרפי

הר נחום, הידוע גם כהר האושר, או הר הביאטיטודים ("הר המבורכים" בלטינית) הוא כתף דרומית של רמת כורזים הממוקם מצפון לימת כנרת שבגליל התחתון, כקילומטר וחצי מצפון מזרחית לצומת כפר נחום. ההר מתנשא לגובה של 150 מטר מעל הכנרת (כ-60 מטר מתחת לגובה פני הים), ומפסגת הכתף יורד מדרון תלול אל עין שבע שלחופה הצפוני של הכנרת. ההר הוא אתר קדוש לדת הנוצרית.

דרשת ההר

הדרשה על ההר היא קטע בו מצוטטים דברים שלפי המסופר נשא ישו לפני מאמיניו. הדרשה מצוטטת בחיבור הראשון של הברית החדשה, הבשורה על פי מתי, והיא נקראת כך משום שלפי המסופר נשא אותה ישו בפני מאמיניו על ההר. הדרשה על ההר היא חלק מרכזי מאוד בבשורה על פי מתי, ובנצרות כולה, שכן היא מכילה עקרונות רבים שהנצרות מושתתת עליהם, ורבים מהפסוקים בה אף הפכו לפתגמים ולדימויים מפורסמים, כגון הדימוי על "הטיית הלחי השנייה" והביטוי "מלח הארץ". הדרשה היא אחד המקורות הראשונים לתורת האי-אלימות המודרנית. ההר עליו נשא ישו את הדרשה קרוי בנצרות "הר האושר" לזכר המילה "אַשְרֵי" המתחילה את שמונת הפסוקים הראשונים של דרשת ההר. המסורת הנוצרית המקובלת מזהה את הר האושר עם הר נחום מצפון לים כנרת. מקובל לתארך את זמן נשיאת הדרשה לשנת 30 לספירה לערך.

עיקרי הדרשה

וַיְהִי כִּרְאוֹתוֹ אֶת־הֲמוֹן הָעָם וַיַּעַל הָהָרָה וַיֵּשֶׁב שָׁם וַיִּגְּשׁוּ אֵלָיו תַּלְמִידָיו׃ וַיִּפְתַּח אֶת־פִּיו וַיּוֹרֵם וַיֹּאמַר׃ אַשְׁרֵי עֲנִיֵּי הָרוּחַ כִּי לָהֶם מַלְכוּת הַשָׁמָיִם׃ אַשְׁרֵי הָאֲבֵלִים כִּי־הֵם יְנֻחָמוּ׃ אַשְׁרֵי הָעֲנָוִים כִּי־הֵמָּה יִירְשׁוּ אָרֶץ׃ אַשְׁרֵי הָרְעֵבִים וְהַצְּמֵאִים לַצְּדָקָה כִּי־הֵם יִשְׂבָּעוּ׃ אַשְׁרֵי הָרַחֲמָנִים כִּי־הֵם יְרֻחָמוּ׃ אַשְׁרֵי בָּרֵי לֵבָב כִּי־הֵם יֶחֱזוּ אֶת־הָאֱלֹהִים׃ אַשְׁרֵי רֹדְפֵי שָׁלוֹם כִּי־בְנֵי אֱלֹהִים יִקָּרֵא לָהֶם׃ אַשְׁרֵי הַנִּרְדָּפִים בִּגְלַל הַצְּדָקָה כִּי לָהֶם מַלְכוּת הַשָׁמָיִם׃ אַשְׁרֵיכֶם כִּי־יְחָרֲפוּ וְרָדְפוּ אֶתְכֶם וְדִבְּרוּ עֲלֵיכֶם בְּשֶׁקֶר כָּל־רָע בַּעֲבוּרִי׃

תצפית

ניתן לעמוד מחוץ למתחם לכיוון דרום. משם יורד שביל נוח לכיוון הכנרת. אין נקודה מוצלת לאורך הירידה ולכן עדיף לערוך את התצפית בסמוך לגדר הכנסייה ליד העצי האקליפטוס. אנו עומדים על רמה בזלתית הנקראת רמת כורזים. גבולה הצפוני של רמה זו בעמק החולה סמוך לקיבוץ איילת השחר, וגבולה הדרומי בכנרת. ממזרחה הירדן בחלקו ההררי, (מגשר בנות יעקב ודרומה), וגבולה המערבי כביש 90. ממזרח, אנו משקיפים אל עבר דרום רמת הגולן, וניתן לראות את מבוא חמה בנקודה הדרומית הגבוהה ביותר ואת כפר חרוב. מתחתינו בקעת כנרות וימת כנרת. בדרום מערב מצויה העיר טבריה, והמושבה מגדל, אף היא נקודה חשובה לנצרות שע"פ המסורת זהו מקום מוצאה של מרים המגדלית. ניתן אף לראות במערב מדרום למושבה מגדל את התרוממות הקיר התלול של מצוק הארבל. הנראה כהר חצוי על ידי ואדי מצוקי היורד לכנרת.

הליכה בשביל לכיוון הכנרת

היציאה לשביל מחלקה הדרומי של הכנסייה ומחוצה לה (לא חייבים להיכנס לכנסייה כדי ללכת במסלול). תחילת הירידה בינות לעצים בין הצריפים החקלאים, נמשיך בהליכה קצרה ולאחר הפיתול נראה את הכנרת במלוא הדרה. לאחר כ 15 דקות הליכה נגיע לספסל ופינה מוצלת ממנה אפשר לערוך תצפית מרשימה. בסמוך ישנה אבן ועליה כתוב מסלול הליכה קל בן 30 דקות. בסמוך לכביש נגיע למערה מוצלת בה נוהגים נזירים להתבודד אל מול הכנרת.
מאת: 
אבי אופק
I visited here
0
Like it
0

תגובות