יסוד המעלה

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • יסוד המעלה
  • יסוד המעלה
  • יסוד המעלה

יסוד המעלה

המושבה יסוד המעלה היא הישוב הראשון שנוסד בשנת 1883בעמק החולה.

המושבה יסוד המעלה

היא הישוב הראשון שנוסד בשנת 1883בעמק החולה. המקימים היו קבוצת יהודים מהעיירה מזריץ', בפולין, שהיו חברים באירגון "חברת נחלת שדה וכרם" ,שהייתה אחת מתנועות חובבי ציון. מטרתם הייתה להקים מושבה בארץ ישראל להיות איכרים עובדי אדמה. המושבה הוקמה על אדמות הקולוניה "מי מרום" שרכשו קבוצת היהודים ממשפחת עבו כבר משנת 1872. היישוב הוכרז כמועצה מקומית בשנת 1949.

בתחילת הדרך

מקורות התעסוקה ביסוד המעלה בראשית דרכה היו גידול ורדים עבור תעשיית הבשמים וגידול עצי תות ששימשו טווית משי. בראשית הקמת הישוב היו למייסדים המון קשיים, עבודת ההאדמה הייתה קשה והם לא היו רגילים אליה, הם סבלו מרעב וממלריה מגנבות ופרעות במושבה. בשל העדר רישיונות בנייה המעות'מאנים, המקימים נאלצו להקים לעצמם אוהלים וצריפים לגור בהם. בתקופה זו הייתה בעיה של ביטחון, הישוב היה מבודד ומרוחק בלי דרכים מסודרות ובחורף היה בלתי אפשרי להגיע לישוב במשך חודשים.

ניסים רק בחנוכה

סיפור של הניה שצ'רבלה מושבניקית מיסוד המעלה-הנה באים וקרבים ימי החנוכה ואני תוהה וחושבת איך חגגו המייסדים את חג החנוכה ? הרי מתוך ספורי הזכרונות המעטים שנותרו לנו מהם אנו למדים כי מעט מאוד מזון היה להם לראשונים, אם בעבר נהגו ללעוג לבדווים השכנים על כי אוכלים הם לחם דורה עתה תוהים הם מהיכן ישיגו מעט דורה על מנת להכין ממנה פיתה כמנהג הבדווים על הסאג', הסאג' היא מחבת של פח שגבה קעור, מעמידים אותה על שלושה אבנים ומדליקים קוצים ודרדרים מתחתה על מנת שתתחמם ואפשר יהיה לאפות מעט בצק לפיתה אז איך אפשר לחשוב או לתאר אותם מתענגים על סופגניה או לביבה ? ובעיה נוספת,קוצים ודרדרים היכן מוצאים ? מעבר לאגם, בביצה- אלא שהביצה טובענית ועמוקה ומסוכנת ומסכנת את חיי העובר בה ואין ברירה והגברים עוברים את האגם וכורתים קוצים ומעמיסים על הכתפיים וחוזרים למושבה וכל פעם שחוזרים בשלום מהביצה משבחים ואומרים "ברוך שעשה לנו נס במקום הזה" נס זה לא ארך ימים כי באחד הימים בזמן אפיית הפיתות עף גיץ והרוח העיפה אותו אל האוהל הסמוך ואש אחזה בו וממנו התפשטה לאוהלים הסמוכים וכך גם המעט שהיה אבד, למזלם איכרי ראש-פינה נחלצו לעזרתם.
מאת: 
יעלה, עומר, אליה במסגרת שיעורי היסטוריה של כיתות י', בית ספר מעלה שחרות, יטבתה.
I visited here
0
Like it
0

תגובות