חוף בצת

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • חוף בצת
  • חוף בצת ראש הנקרה ברקע
  • שפך נחל בצת

חוף בצת

חוף בצת הוא חוף רחצה החולי הצפוני בישראל עם מתקנים לשירות הנופשים. החוף ממוקם כמה מאות מטרים צפונית לשפך נחל בצת הזורם לים התיכון. שם הנחל "בצת" על שמה של עיר בתחום צור, בה ישבו יהודים לאחר שיבת ציון. התחום הימי מול חוף בצת נכלל בשמורת ים ראש הנקרה - השמורה הימית הגדולה בישראל. בימים גשומים בחורף מומלץ לבקר בשפך נחל בצת לים ולהתרשם מהזרימה במקום.

נחל בצת ומקורתיו

נחל בצת הוא מנחלי הגליל המערבי מקורותיו בשטח לבנון , הוא זורם בין הקיבוצים איילון ואדמית ונשפך לים בקרבת ראש הנקרה . הנחל בעבר זרם כל ימי השנה ועדויות לכך ניתן למצוא בשרידים של טחנות קמח ומתקנים חקלאים שונים. בשנים הראשונות של קום המדינה ועד תחילת שנות האלפיים נאגרו מי הנחל על ידי הקיבוץ לצורכי שתייה והשקיה. עקב שאיבת יתר מן האקוויפר יבשו מימי הנחל . בשנים האחרונות מוזרמים מים לנחל בצורה מלאכותית על מנת לשמור על זרימה קבועה. המים המוזרמים כיום לנחל אינם באיכות טובה והדבר גורם נזק למערכת האקולוגית שבנחל. באפיק הנחל צמחי נחלים אופייניים כמו שערות שולמית, הרדוף נחלים, דולב מזרחי ועוד ומסביבו חורש ים תיכוני של סביבת האלון והאלה. בנחל מיני חיות שונות האופייניות לשמורות הגליל כמו חזירי הבר, תנים, שועלים, שפני סלע ועוד

שימור מול פיתוח בחוף בצת

בקיץ 2011 יצאו גופי "שומרי הטבע" במחאה נגד בנייה מאסיבית שיזם מנהל מקרקעי ישראל לבניית כפרי נופש בשטח של 206 דונם בתחומי חוף בצת. במחאה השתתפו למעלה מ 4,000 איש שבאו להביע את תמיכתם בשמירת החוף והנוף הטבעי, שמירת על בעלי החיים והצומח הייחודי. מטרת המחאה היא להעלות את המודעות לשמירת אחד החופים הטבעיים האחרונים שעוד נותרו מפני סכנות של פיתוח שלא מתחשב בסביבה ובערכי הטבע. המחאה הסתיימה בניצחון למוחאים כאשר הבנייה בינתיים בוטלה ולא ייגרם נזק לחוף .

האיים הנשקפים מחוף בצת

איי החוף הם קבוצה של איים הנמצאים במרחק קילומטר בקירוב מחוף בצת. שמם של האיים הם: שחף, נחליאלי והקטן- אי תכלת. האיים הם חלקים בולטים של רכס כורכר שנוצר ביבשה, לפני מאות אלפי שנים, ונהרס על ידי פעולת הגלים. באיים נמצאים אתרי קינון של עופות רבים שלא ניתן למצוא בחלקים אחרים בארץ-נחליאלי לבן, שחף כספי ושחפית הים. בסביבת האיים יש עולם ימי עשיר ומגוון, כגון: דגים רכיכות נבוביים, ספוגים ומינים רבים אחרים. כדי לשמור על העופות ועל בעלי החיים הימיים, אסורה העלייה לאיים. ולכן , נוכל להסתפק במשקפות, כדי לצפות עליהם מרחוק.
מאת: 
הכינו: תלמידי כיתה י' מגמת גאוגרפיה, בית ספר למדעים ואומניות נהריה
Like it
4
I visited here
3

תגובות