חוף אכזיב

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • חוף אכזיב
  • סירה בחוף אכזיב
  • חוף גידוד באכזיב
  • חבצת החוף בחוף אכזיב

חוף אכזיב

חוף אכזיב מאופיין בעיקר בברכות טבעיות ובסלעי הגידוד. בחוף אכזיב ממוקם חוף הרחצה שנקרא "בננה ביץ" האהוב מאוד על תושבי האזור בגלל יופיו ומיקומו ליד שרידי הכפר הערבי הנטוש. חוף אכזיב הוא גם שמורת ים וחל איסור דיג לאורך החוף על מנת שלמור על הדגה בשמורה.

היסטוריה

אכזיב הייתה עיר נמל כנענית ואחר כך יישוב ישראלי שהוחלף בימי שלמה והועבר לפניקים אשר היו יורדי ים והתפרנסו מחקלאות ימית ומגידול חלזונות שמהם הפיקו את צבע הארגמן והתכלת שהיו מאד נדירים באותה תקופה. בתקופה העות'מנית נקרא הכפר אזיב, התיישבו בו ערבים אשר התפרנסו בעיקר מחקלאות. הכפר היה בנוי מסלעי כורכר וניתן למצוא בו שרידי מבנים בינהם קשתות מעוצבות. ב 1948 בפרוץ מלחמת העצמאות עזבו הערבים את האזור ומאז המקום אינו מיושב. כיום משמש כאתר תיירות וכפר הנופש אכזיב שהקים אלי אביבי והכריז על עצמו כנשיא מדינת אכזיב.

פעילות למשפחה

לארוך חוף אכזיב נמצאת " דרך פטרול" המיועדת להולכי רגל ורכיבה על אופניים. מומלץ לטייל בה ביום שמשי עם מזג אוויר נפלא בשילוב הים הנמצא לצד השביל. לאורך החוף ניתן להנות גם ממסעדות פארק ומקומות בילוי לכל המשפחה. אטרקציה נוספת היא דווקא לכלבים, בהמשך דרך הפטרול ישנו פארק מיוחד רק לכלבים, יש שם מספר מתקנים בנוסף המקום מוגן ומגודר כך שאתה יכולים לשחרר את הכלב לתת לו להנות לרוץ להכיר גם את עולם הכלבים ולא רק את עולם בני האדם.

צמחייה

ברצועת החוף נמצא צמחים אשר מותאמים לגידול בחולות ובמליחות גבוה. אחד הצמחים הנפוצים היא חבצלת החוף אשר פורחת בשלהי הקיץ מיולי עד פברואר, הפריחה שלה מרשימה וארוכה בזכות הבצל שלה אשר אוגר מים לתקופה ארוכה. חבצלת החוף מתרבה באמצעות "השלכת הזרעים שלה" והרוח מסיעה אותם למקום חדש. לפני קום המדינה השתמשו תושבי האזור הערבים בחבצלת החוף לתרופה כנגד הנזלת כמובן שחבצלת החוף היא פרח מוגן ואין לקטוף את פרחיה!!!

חופי גידוד

טבלאות הגידוד בחופי ישראל הן תוצאה של תהליך בלייה בו גלים שהתנפצו אל בסיס המצוק העשוי סלע כורכר הביאו לשחיקתו ובסופו תהליך להתמוטטותו ול"נסיגה" של קו המצוק. גובה בסיס המצוק משתווה לגובה פני הים הממוצע. הכירסום נעצר בזכות הגנת קונכיותיהם של חלזונות קבועי מקום המתיישבים על סלע הכורכר בהגיעו לגובה פני הים. קונכייתם הדבוקה לסלע קשה יותר מן הסלע ולכן עוצרת את תהליך הבלייה. מהסלע נותרת טבלה שטוחה. הכוונה בישראל היא להכריז על טבלאות הגידוד אל מול חופי הים התיכון כשמורות טבע ימיות.
מאת: 
הכינו: תלמידי כיתה י' מגמת גאוגרפיה, בית ספר למדעים ואומניות נהריה
Like it
2
I visited here
3

תגובות