חולות קסריה

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • חולות קיסריה
  • החול
  • עקבות בחול

חולות קסריה

חולות קיסריה המשתרעים משני צדדיו של כביש 4, הם גוש החולות הרחב ביותר שנשאר בצפון מישור החוף. חולות קיסריה מיוחדים במגוון סוגי קרקעות החול הקיימים במרחב ובהם: חולות חופיים, חולות נודדים, חולות מיוצבים, כורכר וחמרה. מגוון זה אינו מופיע באתרי חולות רבים בישראל והוא נדיר בייחודו. חולות קיסריה מאפשרים למטייל ביקור חוויתי הכולל ריצה בדיונות גדולות ונעימות, חיפוש בעלי חיים בעקבות העקבות, משחקים בחול ועוד. מישור החולות בקיסריה מתמודד אל מול איומי פיתוח מואצים של בנייה, תשתיות וכבישים. קיומו של החול מאפשר למגוון רחב של צמחיית חולות ושל בעלי חיים להתקיים במקום.

החול

החול מורכב משברי צדפים, אצות, בעלי חיים ימיים ומינרלים כבדים, אולם המרכיב העיקרי הוא קוורץ. מקור הקוורץ הינו בפירוק סלעי גרניט ביבשה. מקור חולות מישור החוף בישראל הוא בתוצרי בלייה של סלעי יסוד ואבן חול של המדבר הנובי שבאפריקה. תוצרי הבלייה הוסעו על ידי נהר הנילוס צפונה אל הים התיכון ובזרמי המים, הם הגיעו לאזורנו.

חקלאות המואסי

ניתן לראות את שרידי חקלאות המואסי בחלק הדרום מערבי של חולות קיסריה. חקלאות המואסי פעלה בתקופה הערבית המאוחרת (מאות 9 עד 10). חקלאים קדמונים גילו כי מתחת לפני השטח, עד קו החוף, מצויה שכבה של מי תהום מתוקים הצפים על פני מי הים המלוחים שבעומק. הם פינו את שכבת החול העליונה ואת העפר העודף ערמו בצדדים לסוללות מוארכות התוחמות שטחים נמוכים למרגלותיהן. מאחר שהסוללות היו עשויות חול, היה צריך לייצב אותן כדי שלא תסחוף אותן הרוח. הסוללות צופו בשכבה של חול חרסיתי אפור ובה כמות גדולה של חרסים, עצמות ופסולת בנייה. מצב זה יצר בית גידול נוח לצמחים שניזונו משכבת עפר פוריה, מהספקה סדירה של מים מתוקים ומהגנה מפני הרוח ע"י הסוללות. בשטחי הדיונות שמדרום לקיסריה פעלו יותר מ300 חלקות בהן גודלו ירקות, עצי פרי ואולי גם קני סוכר.

בעקבות העקבות

כשמטיילים בחולות לא ניתן להתעלם מהעקבות הרבות המשורטטות סביבנו, מכל עבר. העקבות יכולות להעיד בצורה הטובה ביותר על מי שחי בחולות. בחולות קיסריה תוכלו למצוא עקבות של יונקים, עופות וזוחלים. בקרב היונקים חיים יונקים גדולים, שועל, תן, ארנבת, חזיר בר ואפילו חתול ביצות (שהוא מין בסכנת הכחדה) וכן מכרסמים, דורבן, גרביל חוף, מריון מצוי. מבין הזוחלים נמצאים בחולות מיני נחשים, שנונית שפלה, ישימונית מצויה, נחושית מצויה, קמטן. עקבות העופות העיקריים הינם של כרוון, חוגלה ועורב אפור.

שמירת טבע

חולות מישור החוף בישראל הינם בית גידול ייחודי ביותר. חולות אלו הם השלוחה הצפונית ביותר ממגוון החולות הקיימים בסהרה ומתקיים בהם מפגש מיוחד של קרקע מדברית עם אקלים ים תיכוני. מפגש ייחודי זה מאפשר בחולות החוף מגוון עשיר של בעלי חיים וצומח, ביניהם מינים אנדמים רבים. בנוסף, חולות מישור החוף מוגדרים כ"מעבדה אבולוציונית" בשל התפתחות מקומית של מינים חדשים. חולות מישור החוף חשובים לנו במיוחד בשל תרומתם למשק המים: הגשמים מחלחלים בקלות דרך גרגרי החול וממלאים את מאגר המים התת קרקעי, אקוויפר החוף. 70% מהחולות שהיו קיימים בשנות ה40 של המאה ה20 נכחדו ועל 30% הנותרים מאיימות סכנות שונות, ביניהן גניבת חול, בנייה, מינים פולשים, קיטוע בית הגידול, נסיעה ברכבי שטח ועוד.
מאת: 
בית ספר שדה חוף הכרמל
I visited here
0
Like it
2

תגובות