חולות סמר

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • חולות סמר
  • חולות סמר
  • תנועת גרגרי החול עם הרוח
  • עכן גדול
  • חתול חולות

חולות סמר

חולות סמר ממוקמים בערבה בסמוך לגבול עם ירדן ובפתחה של בקעת תמנע. החול בנוי בעיקרו מגרגרי קוורץ שמקורם מאבני חול נוביות שנחשפות בבקעת תמנע, מתפוררות ונסחפת בשיטפונות אל הערבה. רוחות צפוניות בונות את דיונות החול ממקום המאגר החול מזרחית לכביש הערבה. גובהן של החוליות מגיע עד 10 מטר. ייחודם של החולות בהופעתם כחולות זהובים בערבה וכן יש בהן מגוון ייחודי של חי וצומח. השיח השכיח ביותר הוא פרקרק פרסי ובחולות חיים גם בעלי חיים גדולים כגון שממיות, נחש עכן גדול, גרביל דרומי ויחד איתם טרמיטים ונמלים נווטות. בשנים האחרונות ישנו מאבק על מנת לשמר את החול, ולאפשר בו טיולים וביצוע פעילות חינוכית ותיירותית ולא לאפשר כריית חול לטובת בניה ולחקלאות.

בעלי חיים בחולות סמר:

המזון הרב באזור הצחיח קיצון (בעיקר זרעים) והיכולת לחפור בחול לעומק של כמה עשרות סנטימטרים על מנת להגיע לסביבה נעימה יותר הם הגורמים לריבוי בעלי החיים בחולות. שפע העקבות מעיד על חיי לילה פעילים. על גבי החולות נעות ישימונית תמנע ושממית הערבה, לטאת הכוח (הטורפת זחלים ויונקים), גרביל, ירבוע,נחש החולות ועכן גדול. בחולות שפע רב של חרקים ובעיקר חפושיות, והשכיחות הן השחרוריות שלהן כפות רגליים שעירות המסייעות להלן בתנועה על גבי החולות. החרקים נטרפים ע"י נמלים נווטות וע"י העקרב הייחודי לערבה – עקרב חול יטבתה. מבין הציפורים שכיחים העפרוני, החכליל והאלימון המתמחים בציד חרקים בדיונות חול.

צמחים בחולות סמר:

לצמחים לא קל לצמוח בחולות בגלל ההסעה של גרגרי חול ע"י הרוח וחשיפת שורשים. מאידך בזכות משטר המים הטוב יחסית כן גדל צומח רב שנתי הכולל בעיקר פרקרק פרסי. שפע המים היחסי בחולות מאפשר צמיחת שיחים עד גובה של יותר משני מטר. מקורו של הפרקרק במרכז אסיה והוא פורח בסתו. על גביו מצטברות תלוליות חול ולעיתים נחשפים שורשים ומתייבשים ואולם השיח ממשיך לחיות. צמח רב שנתי אחר זוהי חבצלת הנגב האוגרת בבצל חומרי מזון ומים המאפשרים לה לשרוד בשנים יבשות. בשנים גשומות גדלים כאן הגיאופיטים שום סיני, כתריים אדמדמים, כפתור החולות, הטפיל טופל אדום ושפע חד- שנתיים שהבולט בהם- בת מדבר מצרית.
מאת: 
ד"ר חנן גינת
Like it
5
I visited here
5

תגובות