הר עיט

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • סידוק ראשוני בהר עיט
  • הר עייט
  • רודיסט מאובן

הר עיט

הר עיט נמצא כשבעה קילומטרים מזרחה מצומת שיזפון על כביש 40 ומפסגתו המתנשאת לגובה של 470 מטר יש תצפית שמשקיפה על הנוף הרהיב של הערבה עם יישוביה והשדות הירוקים בלב המדבר. הר עיט מורכב מסלעי משקע ימיים ששקעו בים תטיס הקדום. סלעי המשקע השכיחים הם סלעי גיר וצור. בחלקו המזרחי של ההר ניתן להבחין בסדקים בעומק של כ40 מטר. לאורך הסדקים נחשפים מאובני רודיסטים.

סדקים

תופעת הסדקים מוכרת לאורך מצוק ההעתקים המשתרע לאורך בקע ים המלח והערבה. הסידוק הוא תגובה של הסלעים למאמצי כוח הכובד של סלעי הגיר הקשים במצוק שנוצר. בשרטוט ניתן לראות את הסדקים הגדולים שעומקם לפחות 40 מטר. תהליך הסידוק מקדם את נסיגת המצוקים כאשר בלוקים של סלע מתפוררים על המדרון בשלב בו הסדק קרוב למצוק. הסדקים שנוצרים הולכים ומתרחבים בקצב איטי ובעקביות. בשלב מסוים גורם הסדק להתמוטטות חזית המצוק. בזמן זה נוצרים במקביל סדקים חדשים. קצב נסיגת המצוק המשוער באזור זה הינו מטר באלף שנה. כל הכבוד

רודיסטים

רודיסטים הם יצורים שחיו בים רדוד ונכחדו יחד עם הדינוזאורים. הרודיסטים חיו במושבות ובהר עיט אפשר לראות עדויות למושבה מאובנת שהתקיימה בים תטיס והתאבנה בסלע גיר. קוטרם בין 5-10 ס"מ. הרודיסט הוא צדפה שהחלק התחתון שלה מוארך כמו קונוס והעליון כמו מכסה ואפשר למצוא אותם בתוך שכבת הגיר העליונה.
Like it
2
I visited here
1

תגובות