הקניון אדום

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).

הקניון אדום

הקניון נמצא 20 ק"מ צפון מזרח לאילת. בקניון יש מסלול מעגלי בעל סולמות וחבלים , נמצא באזור דרום הנגב באילת. הכניסה לאתר לא בתשלום .
שעות פתיחה: 
פתוח 24\7 יש אפשרות ללינת שטח בחניון לילה הסמוך לקניון האדום.

אבן חול בקניון האדום

הקניון האדום מורכב מאבני חול צבעוניות. אבני החול הם אבנים שנוצרו עקב התלכדות של גרגירי קוורץ. סלע הקוורץ הוא סלע יסוד ומתאפיין בהיותו דחוס וקשה (כמו גרניט). זה אותם הסלעים המרשימים האדומים\שחורים שאנחנו רואים בדרך לאילת בצד המזרחי בירדן. באמצעות תהליכי בלייה (רוחות וגשמים) שנערכו במהלך שנים רבות החלו סלעי קוורץ ענקיים (בולדרים) להישבר מפסגות ההרים הגבוהות, ולהתפורר באמצעות זרימה של מים, עד שהובאו כל הדרך עד לאזורנו ומה שנוצר בעצם זה גרגירי קוורץ שהתלכדו ויצרו שכבת מסלע. אבני החול ידועות בגיוון הצבעים הרב שלהם. הצבע הדומיננטי שלרוב נראה הוא הצבע האדום. מה "צובע" את אבני החול בצבעיה היפייפים? הצבעים הם סוגים של מינרלים. למשל אדום- ברזל. ככל שהסלע יבלוט בצבעו האדום זאת אומרת שמצוי ריכוז גבוהה יותר של ברזל בתוכו. המינרל באבן חול עובר תהליך של חימצון ומה שנגלה בפנינו זה הצבע, כמו מעיין "חלודה"

ייחודו של הקניון האדום והיווצרותו

הקניון חושף בפנינו שכבות של אבני החול עקב היווצרותו. מעל שכבת אבן החול נוצרה שכבה נוספת שנקראת קונגלומרט. קונגלומרט זה תלכיד נחלים, כלומר, כל מיני סלעים שהוסעו על ידי נחלים והתגבשו לשכבה אחת גדולה של שברי סלעים. הקונגלומרט הינה שכבת מסלע, שמים מחלחלים בה בקלות, לעומתה לשכבת אבן החול לוקח זמן רב יותר למים לחלחל בה. באמצעות גשמים חזקים ושיטפונות נוצר מעיין "קערה" שהמים חלחלו בה בשכבת הקונגלומרט. ונוצר מצב שלאט לאט נחשפה השכבה התחתונה והקדומה יותר של אבני החול. וכך המים חלחלו ו"אכלו" בקצב מהיר יותר את הקונגלומרט ובקצב איטי יותר את אבן החול. כך שנוצר נקיק שחשף בפנינו את בטן שכבת אבני החול.
מאת: 
נועה רוקח, חיילת בחברה להגנת הטבע.
I visited here
0
Like it
0

תגובות