האלון הבודד פרדס חנה

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).

האלון הבודד פרדס חנה

האלון הבודד נמצא בחלק המזרחי של פרדס חנה כרכור סמוך לבית ספר שדות. האלון הבודד הינו אלון תבור, וכינויו נובע מעצם היותו האלון תבור היחיד באזור. בעבר היו הרבה אלוני תבור, אך רובם המוחלט נכרת בתקופה העות'מאנית עבור הרכבת שהייתה בסמוך. בחלקו של העץ ישנה "אוזן" שלה ניתן ללחוש את כל הסודות והבקשות, ומכאן כינויו השני של העץ – "עץ המשאלות". האלון הבודד מהווה בית גידול מיוחד עבור מגוון רחב של בעלי חיים ובהם חרקים וציפורים שונות. העץ הוא מוקד בילוי חשוב לתושבי פרדס חנה כרכור, ילדי היישוב נוהגים לטפס על העץ ומשפחות רבות עורכות פיקניק בצילו. העץ אומץ על ידי תלמידי כיתות ד' בבית הספר שדות והם מנקים ומתחזקים את האתר כחלק משיעורי חינוך סביבתי.

בעלי חיים המבקרים את האלון הבודד

בז מצוי – דורס יום. אוכל חרקים, מכרסמים, ציפורי שיר קטנות ולטאות. בשעת ציד מרבה לרפרף במקום, כשהזנב פועל לייצבו. האוכלוסייה העולמית מונה כ5 מיליון פרטים. בישראל הבז המצוי יציב ומקנן שכיח. הבזים מצויים נפגעים מציד וחמיסה של קינים ומשימוש בחומרי הדברה בחקלאות. מושית השבע – "פרת משה רבנו", מין של חיפושית המגיעה לכ6 מ"מ במשפחת המושיתיים. גופה האדום והעגול מנוקד ב-7 נקודות שחורות, ומכאן שמה. ניזונה בעיקר מכנימות. פרט בוגר טורף במשך חייו כ5000 כנימות, בכך מביאה מושית השבע תועלת לחקלאות. יש המשתמשים בה להדברה ביולוגית. זיקית מבהקת- נציגה יחידה של משפחת הזיקיתיים בישראל. מגיעה עד 35 ס"מ, כשמחצית הוא אורך הזנב. זנבה גמיש ומסייע בשעת הטיפוס על הענפים. יכולה לשנות את צבעה לגווני אפור. החולד- מכרסם השייך למשפחת החולדיים. גופו גלילי ומותאם לחפירה ולחיים מתחת לפני הקרקע. חי במחילות ונמצא בהן כמעט כל הזמן. המחילה נוצרת ע"י חפירה ברגליים הקדמיות ובשיניים החותכות. גופו מאפשר לו להסתובב בקלות בתוך מחילותיו הצרות.

אלון תבור וצמחים אחרים בסביבתו

אלון התבור- שייך למשפחת האלוניים. עשוי להגיע ל15 מטרים, והיקף גזעו ל6 מטרים. גילו של העץ הזקן ביותר בארץ נמדד כ500 שנה (סמוך לקברו של רבי אבא חלפתא בגליל התחתון). פורח במארס – אפריל. לעץ שימושים שונים: פסלים, רהיטים, בנייה, תעשייה, פחמים. חצב מצוי- גיאופיט השייך למשפחת האספרגיים. צמח שכיח. חייו מתחלקים לשניים: בחורף והאביב מוציא עלים ירוקים. פורח בסוף הקיץ ובסתיו. הפריחה מתחילה מתחתית עמוד הפריחה ועל סופו. לחצב בצל רעיל, ששימש בימי הביניים כסם ממריץ ללב. תליית בצלו בפתח הבית נחשבה במצרים וביוון הקדומות כסגולה לפריון. קיקיון מצוי- מין פולש. שיח עשבוני גדול השייך למשפחת החלבולביים. מגיע ל5 מטרים. פורח במשך כל השנה. נמצא בעיקר בבתי גידול מופרעים, בצדי דרכים וערוצי נחל. הזרעים מכילים שומן רב, כ50% ממשקלם. שמן קיק משמש ברפואה כסם משלשל, בתעשייה הכימית כחומר גלם למוצרים שונים. כיום נבדקת האפשרות לנצל שמן זה לייצור תחליף לדלק למנועי דיזל. זרעי קיקיון נמצאו בקברים קדומים במצרים מלפני 6,000 שנה.

קרקעות חמרה

חמרה היא קרקע אדומה, האופיינית למישור החוף. זוהי קרקע חולית חומה אדומה העשירה תחמוצות ברזל המעניקות לה את הצבע האדום. היא מחילה מינרלי חרסית, שמקורם בהשקעת אבק המגיע על ידי הרוח. מקורה של החמרה, בדומה לכורכר, הוא מדיניות החול. בתנאים של משקעים מרובים פעמים רבות ניתן לראות שכבות מתחלפות של כורכר וחמרה באותו חתך, במקרים מסוימים מכסה שכבת חמרה את רכסי הכורכר כך שהכורכר אינו נראה על פני השטח. חמרה מתפתחת גם בתנאים מקומיים של שטיפה טובה של הקרקע. קרקע החמרה מתאימה מאוד לשימוש חקלאי, במיוחד לפרדסי הדרים. תכולת החרסית בקרקע מאפשרת לקרקע להכיל מים וחומר אורגני בכמות השומרת על רמת חומציות שמתאימה לעצי ההדר, ועם זאת הקרקע מאווררת מספיק כדי למנוע גדילת פטריות המזיקות לשורשי ההדרים.

שמירת קרקעות החמרה

החמרה היא בית גידול האופייני למישור החוף, שם מרבית אוכלוסיית ישראל מתרכזת. פיתוח ישובים ותשתיות, לצד המרת שטחים טבעיים לחקלאות מחקו את מרבית השטח הטבעי של החמרה. רבים מאזורי החמרה נותרו כאיים קטנים של בתי גידול טבעיים בלב שטח חקלאי. אזורים אלה מהווים מקלט לבעלי חיים רבים, המנצלים שטח זה למסתור ורבייה, ואת השטח החקלאי מסביב לשחרור מזון. בחמרה גדלים כמה מאות מיני צמחים אופייניים, מתוכם 38 מוגדרים "מינים אדומים". החמרה היא קרקע שבה חלחול המים מהיר, ולכן מסייעות בהחדרת המים לאקוויפר החוף מידלדל כיום עקב שאיבת יתר. מדוע חשוב לשמור על אזורי החמרה? שטחי החמרה מספקים שירותים אקולוגיים חשובים לאדם: החדרה מים לאקוויפר, מניעת הצפות, שימור הקרקע, שירות האבקה, תפקיד נופי, נקודות תצפית, ריכוז פריחה, מגוון ביולוגי וגנטי, מוקד לפעילויות פנאי. לגבעת החמרה תועלת חברתית חינוכית, מאפשרת לחזות בתופעות טבע מגוונות. גבעת החמרה שעליה נמצא האלון הבודד מהווה חלק מזהותם וגאוותם של תושבי פרדס חנה כרכור.
Like it
0
I visited here
0

תגובות