גשרון

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).

גשרון

מלכודת נמרים:

בתחילת הנחל נמצא מבנה מלבני נמוך, העשוי משני קירות אבן מקבילים המקורים בשורת אבנים שטוחות. זהו שריד של מלכודת נמרים. אין תיארוך מובהק למלכודת, אך סוג המלכודות האלו מוכר לנו החל מהתקופה הניאוליתית וייתכן שעד לתקופות האחרונות, בתחומי המשקים הבדואים באיזור. מלכודת זו היא מלכודת פתיון, כלומר, מטרתה היתה לפתות את הטורף ע"י בשר שהונח בפנים המלכודת, כך שברגע שהטורף נכנס ומושך את הבשר, הוא מפעיל מנגנון שמפיל אבן וסוגר אותו בתוך המלכודת, שם הוא נשאר עד שהציד מגיע ודוקר אותו למוות. סביר להניח שהציד נעשה על מנת להגן על המשק החקלאי ועל הצאן, אך ייתכן שנעשה גם בשביל הפרווה והבשר.

שולחן האכלה:

באילת מספר טורפים, ביניהם צבוע, נמר מדברי, שועל, קרקל וזאב. רובם נכחדו, אך הותירו אחריהם עקבות. במסלול השחור בנחל גשרון, נמצא משטח אבן מוגבה, טבעי, שעליו נמצאות עצמות רבות. משטח זה נקרא בפי המקומיים 'שולחן האכלה'. ליד שולחן ההאכלה, לא במקרה, נמצאת מאורה. זהו סדק צר וטבעי באבן החול, שידוע שבעבר חיו בו צבועים. כדי שיוכל לאכול בלי תחרות ובנוחות, הטורף לוקח את הציד עד לפתח מאורתו, כך שיוכל להסתתר במהירות בעת הצורך, ושם, על שולחן ההאכלה, הוא מניח את טרפו, יושב, מוגבה מסביבתו, ואוכל. כיום שולחן ההאכלה לא פעיל בשל התמעטות משמעותית של מספר הטורפים. העצמות שנמצאות עליו הן עצמות של גמל שמובאות בשביל המטיילים מחוות הגמלים היושבת דרומית לאילת.

גיאולוגיה:

הגדה המערבית של נחל גשרון נמצאת בסיני. כאשר מפנים את המבט מערבה ניתן להבחין בתופעה מיוחדת על המצוקים המצרים שמול התצפית. הנחל מתחתר בסלע התהום הכהה והגרניטי, ומעליו, נמתח מעין קו כמעט ישר בו מתחלף צבע הסלע וסוגו- מגרניט לאבן חול אדומה ושבורה מעט. הגרניט, ושאר סלעי התהום, נוצרו ממגמה שהתקררה והתמצקה בקצב איטי מאוד (מעלה אחת במיליון שנה!) ועלתה לאט אל פני הקרקע, בצורה משוננת ואמורפית. כאשר מעליה, בתהליכי בליה והסעה הורבדה אבן החול. תופעה זו של קו החיבור הישר כמעט נקראת פנפליין (כמעט מישור). סלעי הגרניט המשוננים נחשפו במשך תקופה ארוכה מאוד לכוחות הבלייה, בלי שהורבד עליהם סלע משמעותי, עד שהפכו מישוריים כמעט, ורק לאחר מכן הגיעו סלעי החול והורבדו על גבי הגרניט המשוטח.

תצפית:

מתצפית גשרון ניתן לראות את הר שלמה במזרח; את הר יהושפט בדרום-מזרח; את נחל גשרון ואת הגדה המצרית והישראלית משני צידיו –בדרום ובמערב, כאשר במרכזו ומעליו עוברת גדר הגבול; ואת הר יואש בצפון- מזרח.
מאת: 
נועה שורק, אל ארצי, אילת
Like it
0
I visited here
0

תגובות