גבעת הדקלים

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).

גבעת הדקלים

גבעת הדקלים, אתר היסטורי שממקום בעיר רחובות לזכר התימנים שהגיעו מהצפון ושתלו על הגבעה דקלים.

רקע היסטורי:

הרכישה הראשונה של הגבעה על ידי חיים רטשקר שנטע עליה כרמים. אחר כך, נקנתה הגבעה על ידי הציוני האנגלי צבי אלכס בשנת 1923, במטרה להרחיב את גבולות המושבה. כמה שנים לאחר מכן הגבעה נמכרה לאברהם גולדברג, יהודי ציוני נלהב שהגיע מאמריקה. ב-1932 החליט גולדברג לעקור את הכרם ולנטוע במקומו פרדס. שנה לאחר מכן הקים גולדברג למרגלות הגבעה את בית החרושת "פרי פרי" שאותו מכר לתנובה ומאז נקרא "פרי תנובה". התכנון המקורי של גולדברג היה לבנות לעצמו בית בראש הגבעה, אך מכיוון שחלום זה לא התגשם, עקב פטירתו נותר במקום ביתו הריק של השומר והשטח נמכר לבני משפחת לרר מנס ציונה

מקור השם:

*כאשר הגיעו עולים חדשים מתימן לארץ ישראל, הם התיישבו בצפון. *תושבי הצפון התנגדו להתיישבותם של התימנים ולכן התימנים עברו דרומה, לאזור רחובות, ולקחו עימם זרעי דקלים מן הצפון. *את הדקלים הם שתלו ברחובות, במקום מגורם. לזכר כך הוקם אתר זה ונקרא גבעת הדקלים.

קצת על הגבעה:

גבעת הדקלים הינה אתר מורשת בשכונת אזורי רחובות. הגבעה הוקמה בידי עולים מתימן שלאחר גירושם מאזור הצפון התיישבו באזור רחובות. מהצפון נשאו איתם העולים התימנים זרעי דקלים אותם שתלו על גבעה במקום מגוריהם. גבעה זו הפכה לאתר מורשת ברחובות והיא לזכר ההתיישבות התימנית ברחובות. בתכנונו של האתר הושם דגש על סימולם של הפרטים השונים. מדרגות האתר מסמלות את שלבי סולם רחובות אל השמיים והדקלים הממוקמים סביב למדרגות משולים למלאכים המלווים את העולים בסולם. כיום גבעת הדקלים היא פארק מעוצב ומוקפד המאפשר למבקרים בו לקחת פסק זמן, ולהתרווח על אחד מהספסלים הצופים לשכונה. יופיו של הפארק הפך אותו למוקד משיכה לזוגות לפני חתונתם שבאים להצטלם בפארק המטופח. בנוסף, בערבים תושבי השכונה מתאספים להליכות פסטוראליות ונעימות בשבילי הפארק, נהנים משכנות טובה וגם עושים קצת ספורט.
מאת: 
כיתה ח'4 אורט רחובות
Like it
0
I visited here
1

תגובות