בקעת תמנע

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).

בקעת תמנע

בקעת תמנע ממוקמת בערבה הדרומית כשלושים ק''מ צפונית לאילת בשוליו המערביים של הבקע סורי אפריקאי.

נחל תמנע

נחל תמנע נמצא בערבה הדרומית, כ-30 ק"מ צפונית לעיר אילת וזורם ממצוקי תמנע ובקעת תמנע מזרחה אל עבר מלחת יוטבתה. אורכו של הנחל הוא- 8 קילומטרים. אגן הניקוז של הנחל גדול ומכסה את רוב שטחה של בקעת תמנע. באגן הניקוז של הנחל נחשף מגוון רחב מאוד של יחידות סלע הודות לפעילות גיאולוגית רבה לאורך הבקע הסורי-אפריקאי. דבר זה מביא לחומרי סחף מסוגים שונים המובלים בערוץ הנחל המייצרים מגוון צבעים מרהיב לאורכו של הנחל ומעידים על ייחודיותו.אקלים באזור הנחל הוא צחיח-קיצון, מה שמלמד על משקעים מועטים (ממוצע שנתי של 25 מ"מ), טמפרטורות גבוהות (נעות בין- 45 ל- 10 מעלות צלזיוס לאורך השנה), וללא צמחייה פרט לריכוזים בערוצי נחלים. הנחל זורם בתדירות ממוצעת של פעם בשנה.

יחידות הנוף בבקעת תמנע

בבקעת תמנע נחשפות יחידות סלע מגוונות, שונות מאוד אחת מהשנייה, זאת בזכות המסלע המגוון והעשיר, טופוגרפיה משמעותית וסובב צחיח קיצון בו פני השטח חשופים לחלוטין. יחידות הנוף העיקריות בבקעה הם: סלעים מגמטיים- נחשפים בעיקר במרכזה של הבקעה, בצבעים כהים, בעלי מדרונות תלולים וקווי רכס היוצרים נוף חד הדומה לשיני מסור. אבני חול בחלקו העליון של האגן - בולטות בנוף במגוון צבעים. יחידה זו מכסה שטחים נרחבים בבקעת תמנע, בעיקר בחלק התחתון של המצוקים המקיפים את הבקעה. הפטרייה, עמודי שלמה, הקשתות והר בורג בנויים מאבני חול. סלעי משקע ימיים בולטים בנוף בהופעתם המשוכבת ובצבעם הבהיר. סלעים אלה בונים את החלק העליון של מצוקי תמנע, שגובהו עשרות מטרים. סלעי משקע של סחף נחלי- נמצאים בשולי הנחלים תמנע ונחושתן, בעלי צבע בהיר. בשולי הערוצים נמצאות טרסות נחל ועליהם משקע נחלי קדום יותר, בעל צבע כהה יותר.

טרסות נחל בבקעת תמנע

בשולי האפיקים הפעילים של נחל תמנע מצויות טרסות נחל. ניתן לאפיין מספר טרסות כאלו שגובהן 20-30 מטר מעל פני האפיק והאחרות שהן 4 מטר מעל פני האפיק הפעיל. הטרסה בנויה מסחף נחלי קדום ששקע לאורך הערוצים והצטבר בתנאים שהאקלים היה לח יותר ובנחלים הייתה זרימה עם הרבה מאוד סחף. ניתן לאפיין את הטרסה על פי גודל החלוקים, עיגוליות החלוקים ומאסף הסלעים. השכבה העליונה כוללת חלוקים מאוד גדולים ומייצגת לפיכך תקופה בה היו שיטפונות חזקים מאוד. מאסף החלוקים הכללי בטרסה דומה למאסף של הערוץ הנוכחי והוא כולל בעיקר סלעי משקע ימיים ומעט אבני חול לעיתים ניתן למצוא גם מנגן ונחושת. הערוץ הפעיל של נחל תמנע מתחתר כיום בעיקר בתוך טרסות הנחל.
מאת: 
אביתר שאול ועידן צעירי
I visited here
0
Like it
0

תגובות