בקעת עובדה

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • גרנות עתיקות בקעת עובדה
  • גרנות עתיקות בקעת עובדה
  • הגורן
  • דיונות חולות כיסוי

בקעת עובדה

בקעת עובדה

הגרנות העתיקות בבקעת עובדה

הגרנות העתיקות בעולם שהתגלו בבקעת עובדה מעידות על ראשית הופעת החקלאות במדבר לפני כ-6000 שנים. הגורן היא מתקן שבו מופרד המוץ מגרעיני החיטה והשעורה. בבקעת עובדה נמצאו הגרנות הקדומות ביותר בעולם - מן האלף הרביעי והשלישי לפני הספירה. . גרנות בקעת עובדה היו משטחים עגולים וחצובים בסלע והם מעידים על ראשיתה של החקלאות.

גב עשרון

גב המים בנחל עשרון הוא תופעת טבע ייחודית ונדירה. הגב נושא מים לאחר אירועי גשם חזקים היוצרים שטפון בנחל עשרון. בחורף 2009-2010 זרם מפל עשרון בעוצמה רבה והגב היה מלא במים לראשונה מאז שנת 1993.

דיונות החול כסוי

נמצאות בבקעת עבדה ( ליד הישוב מעלה שחרות ). הדיונות שבחולות כסוי הן תופעה מקומית ייחודיות מסוגה בדרום הנגב: 300 מ' של דיונות שאפשר למצוא רק בבקעת עובדה. 40% מהחול הזה הוא קוורץ, 60% זה מבלייה של סלעי משקע ימי ובהם מאובנים זעירים שניתן לראות במיקרוסקופ. מקורם ברוחות שמגיעות מבקעת הירח שבמצרים, גודל הגרגר קטן פי 16 מגודל הגרגר המקובל בחופי הים התיכון, החול כאן הוא ממקור איאולי (של רוח) לעומת חופי הים שם המקור הוא ימי. הרוח היא כמו פילטר, היא מסננת ולוקחת רק את הגרגרים הקטנים, וכך מקבלים כאן חולות דקי גרגר ייחודיים מסוגם ועדינים מאד, עם קוורץ (מינרל חזק יחסית, שמקורו בגרניט). הרוח מביאה לכאן חולות מכיוון דרום-מערב, מכיוון מצרים, היא נושאת חול דק גרגר ומשייפת באמצעותו את פני השטח ועל ידי כך מעצבת את הנוף.
Like it
7
I visited here
4

תגובות