בית סלוצקין רחובות

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • בית סלוצקין
  • בית סלוצקין
  • אליעזר סלוצקין

בית סלוצקין רחובות

בית סלוצקין שנמצא ברחוב מנוחה ונחלה ברחובות נבנה ב1908 ע"י משפחת סולצקין שעלתה באותה שנה מאוסטרליה. את השטח קנה אליעזר, אב המשפחה, שנטע בו מטעי שקדים והקים את הבית. את בניית הבית שנמשכה כשנתיים ניהלה אם המשפחה רוז. בית סלוצקין היה בית קיץ למשפחה והיה צמוד לעוד 2 בתים הסטוריים, שבאחד מהם- בית ברודיה, התוגררה רחל המשוררת. כאשר הגיעו העותמנים לארץ גורשה המשפחה לאלכסנדריה ומאז עברה גלגולים רבים: בית לגנרל תורכי, בית לגנרל אוסטרלי, ובית תצפית במאורעות תרפ"א. בתוך הבית יש ציורי קיר יחודיים ששוחזרו בפרוייקט שימור אתרים לפני מספר שנים.

מבנה הבניין :

בית סלוצקין הוא בית מפואר שעוצב ונבנה בחשיבה רבה. בפתח הכניסה מובילות 15 מדרגות כנגד 15 "שירי המעלות" שבספר תהילים. בנוסף, ישנם ארבעה פתחים כארבע רוחות השמיים כמו באוהל אברהם אבינו. בחזית הבית, בלב הגן, נמצאת בריכת נוי משובצת צדפים.הבית נבנה בטכניקות ובחומרים שהיו מקובלים בראשית המאה העשרים: בנוי כורכר ומעוטר באלמנטים יציקים. התקרות הפנימיות הן תקרות רביץ – עשויות ברגלי עץ שביניהם ומעליהם טיח. על הרצפה מרצפות מצוירות שנשמרו עד היום במצב טוב.

סלוצקין ומשפחתו

אליעזר סלוצקין עלה ארצה עם רעיתו רוז וילדיו בשנת 1908. הוא רכש קרקע בצפון רחובות שם נטע מטעי שקדים ובנה את ביתו שכיום נקרא סלוצקין ומשמש כמנהלת תיכון דה שליט. אליעזר התגורר ברחובות עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה וכאשר פלשו העותומנים לארץ הוא גורש לאלכסנדריה. לאחר הגירוש מישראל משפחת סלוצקין חזרה לאוסטרליה שם אליעזר פגש את גנרל שובל, גנרל בריטי שהיה בדרך לשליחות בארץ. אליעזר נתן לגנרל את מפתחות הבית ואמר לו:"קח את מפתחות ביתנו וכשתגיע לארץ – שב שם".

שחזור ציורי הקיר :

מאחורי הציורים הקטנים על קירות הבית ישנו סיפור גדול. הפרח הגדול במרכז מציין את אם המשפחה, רוז והזר עם ששת הפרחים מציין את ששת ילדיה. הציור צוייר ע"י משפחת קרול, משפחה של צבעים שפעלו מגדרה עד חדרה (זה היה המוטו שלהם). את הציורים חשפה תמר טוכלר, רכזת מחוז מרכז של המועצה לשימור אתרים. תמר הביאה איתה גם את שי פרקש, בן למשפחת צבעים ותיקה שבעל חברת התמחות בדקורציה של צביעה שבלונית. לטענתו, השחזור הזה היה מסובך יחסית כיוון שהיה צריך להרכיב "פאזל", בחברת "שבלולינות" הכינו תוכנה גרפית מיוחדת לנושא. שבעזרתה ניתן לשחזר את הציורים העתיקים.

הדיירים בבית סלוצקין

מתקופת בנייתו של בית סלוצקין ועד מלחמת העולם הראשונה התגוררו בבית אליעזר ורוז סלוצקין וילדיהם. בתקופת מלחמת העולם הראשונה כשהשתלטו העותומנים על ארץ ישראל התגוררו במבנה קצינים טורקים והשתמשו בבית כמפקדתם כאשר עזבו העותומנים את הארץ והתחיל המנדט הבריטי התגורר בבית הגנרל הבריט האחראי על הפרשים הניו זילנדים, הגנרל שובל. כיום משמש המבנה כמנהלה בבית בקריית החינוך העל יסודי על שם הפרופסור עמוס דה שליט ז"ל.
מאת: 
חטיבה ב' דה שליט רחובות
Like it
0
I visited here
0

תגובות