בית יוספזון ברחובות

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • חזית בית יוספזון ברחוב יעקב 20 רחובות
  • משפחת יוספזון בחזית הבית

בית יוספזון ברחובות

בית יוספזון, הבית הראשון שנבנה במושבה רחובות, מייצג את פיתוח המושבה – התחלת התהליך בהפיכתה לאזור מיושב. לבית חשיבות מרובה, הוא הדרך שלנו לשמר את המורשת ולהעצימה ועל כן יש עלינו לטפחו ולשמרו. מספרים ברחובות שמיקום שני הבתים הראשונים נקבע על פי גובה האנשים. לאחר רכישת אדמת דוראן ביקשו משני חברים, יוספזון וקנטרוביץ ללון במקום כדי לקבוע "חזקה". בתמורה ניתנה להם זכות לקבוע היכן יבנו את ביתם. קנטרוביץ' החליט להקים את ביתו בגבעה המערבית (גבעת האהבה), ויוספזון על הגבעה המזרחית (גבעת הפעמון). אבל... הם קצת חששו, ולכן הם החליטו להתמקם על שתי הגבעות ולצעוד זה לקראת זה כאשר הם קוראים בקול ולעצור כאשר הם שומעים אחד את השני. קנטרוביץ שהיה גבוה ורגליו ארוכות, צעד במרץ ירד מהגבעה לכן ביתו נמצא בפינת רחוב יעקב והרצל. יוספזון שהיה נמוך ורגליו קצרות פסע בנחת ובקושי הספיק לרדת מהגבעה. כך נקבע מיקומם של שני הבתים הראשונים במושבה.

יהודה לייב יוספזון

יהודה לייב יוספזון נולד בבריסק, עיירה קטנה ברוסיה. ב-1890 עלה ארצה מטעמים ציוניים. עם הגיעו ליפו החל לחפש מקום שבו יוכל לרכוש אדמה. הוא נשלח יחד עם ניסן קנטרוביץ להתיישב על אדמת דוראן (עליה תוקם רחובות) כדי לקבוע "חזקה" על האדמות שם. הוא רכש כמאה דונם אדמה מחברת "מנוחה ונחלה", שמרכז פעילותה היה אז בוורשה, וחזר לבריסק על מנת להציע לבני משפחתו להפליג איתו ארצה. יהודה לייב הגיע לרחובות עם קבוצה של תשעה מתיישבים יחידים (עמה נמנו גם דונדיקוב וגורודיסקי). כל אחד מהם קיבל מגרש לבניית ביתו, ויהודה לייב בנה ב-1890 ברחוב יעקב את הבית הראשון במושבה אשר לימים נקרא על שמו – בית יוספזון.

סגנון הבנייה

בית יוספזון היה אב-טיפוס לבתיה הראשונים של רחובות מבחינת סגנון הבנייה, חומרי הבנייה, והחומה המקיפה אותו. הקירות היו מ"דבש" (תערובת של חמרה ותבן) ומאבני כורכר, והגג היה עשוי מרעפי מרסיי. בבית היו חדר מגורים מרכזי ושני חדרים יותר קטנים. במרכז המטבח עמדו תנור אפייה ו"ארון אוויר", שבו נשמרו דברי מזון. לבית היתה גם מרפסת גדולה מקורה. חדרי השירותים היו בחצר. בחצר נטעו עצי פרי וגידלו ירקות. בחזית הבית נטעו שני עצי דקל.
מאת: 
בית ספר קציר ב' כיתה ח'5
Like it
0
I visited here
0

תגובות