בית זרח ברנט

הודעת שגיאה

  • Warning: Invalid argument supplied for foreach() ב-maslulari_tuor_site_node_view() (שורה 44 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/maslulari/features/maslulari_tuor_site/maslulari_tuor_site.module).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • בית זרח ברנט
  • זרח ברנט

בית זרח ברנט

בפינת הרחובות שטמפר ובר-כוכבא, עמד אחד מבתיה היפים של המושבה - ביתו של זרח ברנט. הבית נבנה לראשונה מלבנים שלובנו מחול ועפר, עבודת הליבון נעשתה על ידי כל בני הבית. מלאכת הבניה עצמה ויסוד הקירות נעשו על ידי בנאי ערבי. עם סיום הבניה חלה זרח ברנט בקדחת קשה. בחורף החל הגג לטפטף ונאלצו לחזק את היריעות כדי שגשם לא יחדור. הגג היה שטוח וכביש מחול ותבן. הבית כלל חדר אחד והתגוררו בו בהמות ואנשים. החורף הקשה הביא לעזיבת המקום וזרח ברנט חזר ללונדון למסחר. בשנת 1885 חזר ברנט לפתח-תקוה והפעם בנה בית אבן. לאחר סיום הבנייה הביא את בני משפחתו וסידר חגיגה כחנוכת ביתו החדש. הבית היה בן שתי קומות, בנוי מאבן, כשהייתה התנפלות ערביי האזור על פתח-תקוה התאספו אליו רבים מהתושבים כדי לתפוס מחסה. שנה זו הייתה קשה ולא הביאה הצלחה רבה בחקלאות. זרח ברנט נאלץ לעזוב את פתח-תקוה ובפעם השמינית חזר ללונדון, שם שהה. מכר את ביתו בפתח-תקוה שהיה הבית השני שנבנה מאבן ומהיפים שבפתח-תקוה נותר על תילו. הבית נמסר למשפחת טומושבסקי וחלקו הפך לקלוב הפועלים של פתח-תקוה. כל פועל שילם מס של חצי ביליק לחודש. הקלוב היה חדר שהושכר ב-10 פרנקים לחודש. מה קורה עם הבית היום? מוצב במקומו בניין. במיקום בו נבנה הבית המפואר והחשוב הנראה בתמונה ממוקמים כעת עסקים מסוגים שונים, אין כל אזכור לחשיבות האתר.
מאת: 
שון סיידוף, קרולינה שקולניק, הילה סודרי, תלמידי מגמת גיאוגרפיה תיכון ברנר פתח תקווה
Like it
0
I visited here
0

תגובות