בית הכנסת תפארת בנימין , בנימינה

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • שמות יקירי בנימינה
  • דלת הכניסה וסמלי שבטי ישראל
  • תקרת בית הכנסת
  • בית הכנסת יד בנימין

בית הכנסת תפארת בנימין , בנימינה

"תפארת בנימין" בית הכנסת המרכזי ומוותיקי בתי הכנסת בבנימינה. אבן הפינה שלו הונחה ב 1927. ייחודי בכך שמתפללים בו אשכנזים וספרדים גם יחד. על קירות בית הכנסת חקוקים: שמות של חללי מערכות ישראל, ניצולי שואה, ושמות וותיקי מבנימינה. בית הכנסת מתוחזק , משופץ על ידי תרומות של מתפללים ותושבי בנימינה שבאים להתפלל בחגים. כיום מוגדר אתר בית הכנסת כמבנה לשימור ובכניסה שוחזרה דלת מפוארת בה מופיעים שמות השבטים וסמלם.

היסטוריה:

בסוף 1925, פנו איכרי המושבה לברון שיסייע בבניית בית כנסת ("תפארת בנימין"), אך אבן הפינה שלו הונחה רק בחוה"מ סוכות (אוקטובר1927). בית הכנסת הוקם על הגבעה הגבוהה ביותר בחלק הישן של בנימינה ונקרא על שם הברון בנימין רוטשילד שתרם להקמתו. השתמשו בו לראשונה ב- 4.7.1928 במעמד הרב הראשי האשכנזי אברהם קוק והרב חיים נחום רבה הראשי של מצריים ושימש כבית הכנסת הגדול והמרכזי של המושבה. במרכז המבנה נמצאת במה גדולה מוגבהת המוקפת בשישה עמודים עליהם נחה כיפה שבבסיסה שמונה חלונות מקושתים. ארון הקודש ממוקם בגומחה בקיר הדרומי, המשמר עדיין את דלתות העץ המקוריות. הגומחה מעוטרת גם היא בחצי כיפה. בבית הכנסת היו "סליקים" שמוקמו בעזרת נשים ומתחת לבמה. בית הכנסת פעיל עד היום כבית הכנסת המרכזי של בנימינה

שימור ושיחזור

כיום מוגדר אתר בית הכנסת כמבנה לשימור ולאחרונה מתגבשת תכנית מטעם שימור אתרים לשחזר בדיוק את בית הכנסת כפי שהיה בעבר. כעת ניתן לראות שרידים של קירות שהיו בצבע כחול , תקרה מוזהבת ולאחרונה שוחזרה בכניסה דלת מפוארת בה מופיעים שמות השבטים וסמלם.
מאת: 
תלמידי כיתה ה', בי"ס אמירים בנימינה, מורה מלווה אתי ריווט
Like it
0
I visited here
2

תגובות