בית הכנסת העתיק בחרבת ענים

הודעת שגיאה

  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_virtualearth::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • Strict warning: Declaration of openlayers_layer_type_yahoo::options_form() should be compatible with openlayers_layer_type::options_form($default = Array) ב-ctools_plugin_load_includes() (שורה 480 מ-/home/maslular/public_html/sites/all/modules/ctools/includes/plugins.inc).
  • בית הכנסת העתיק חורבת ענים
  • חזית בית הכנסת בחורבת ענים
  • שרידי הכפר התלמודי חורבת ענים
  • חורבת ענים על רקע יער יתיר

בית הכנסת העתיק בחרבת ענים

חורבת ענים ממוקמת בלב יער יתיר בסמוך ליישוב ליבנה (שני). המיקום הגיאוגרפי, שימור השם בערבית (חורבת עוינא א תחתא והממצא הארכיאולוגי הביאו את החוקרים לזהות את המקום עם ענים של תקופת המקרא (יהושע ט"ו, נ) ועם ענים של תקופת התלמוד. אובזביוס הכומר מקיסריה שחי במאה הרביעית לספירה מתייחס בספרו לענים ואף מציין כי התקיימה עיר יהודית ובסמוך לה עיר נוצרית. בראש הגבעה של חורבת ענים ישנם שרידים של מצודה מתקופת הברזל ובשולי הגבעה שרידיו המרשימים של בית הכנסת מתקופת התלמוד. בית הכנסת בחורבת ענים נחשף בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 ע"י צבי אילן ודוד עמית. אופיו האדריכלי מתאים ליתר בתי הכנסת במרחב הר חברון ולהם פתחים למזרח, ללא עמודים המחזיקים גג ומתחם מקודש עם במת ארון קודש לצפון.

אדריכלות בתי הכנסת

בתי הכנסת של תקופת התלמוד מאופיינים על ידי אדריכלות ברורה על פי מיקומם בארץ ישראל. חוקרי בתי הכנסת הקדומים מצביעים כיום על סממנים משותפים לבתי הכנסת אל אותו מרחב גיאוגרפי. בתי הכנסת של הר חברון בנויים אבן גיר מקומית ופתחי המבנה נמצאים בקיר המזרחי בדרך כלל. המתפללים היו נכנסים לבית הכנסת ופונים צפונה לכיוון ירושלים, זאת ניתן לדעת על פי מיקומה של הבמה עליה הונח ארון הקודש. רחבת בית הכנסת רוצפה באבן ובמקומות מסוימים באומנות פסיפס. מערך הישיבה היה בצמוד לקירות על גבי ספסלים סביב מוקד בית הכנסת. במרבית מבתי הכנסת של הר חברון לא נמצאו עדויות לקומה שניה, והקירוי בוצע על ידי קורות אבן לאורך קירות המבנה. בדומה לבתי הכנסת של הר חברון, גם לבתי הכנסת באזורים האחרים יש מאפיינים משלהם, כך הדבר בבתי הכנסת של העמקים, בתי הכנסת הגולניים ובתי הכנסת הגליליים.
מאת: 
יוני שטרן, מסלולרי
Like it
3
I visited here
1

תגובות